GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaŚwiatTransport

Biden podpisuje ustawę o wartości 1 biliona dolarów za infrastrukturę

Biden podpisuje kluczową ustawę

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o wydatkach na infrastrukturę o wartości 1,2 biliona dolarów, co stanowi legislacyjne osiągnięcie jego administracji.

Dziś w końcu udaje nam się to zrobić.

– powiedział Demokrata do ustawodawców z obu partii podczas ceremonii podpisania ustawy w Białym Domu.

Ustawa spowodowała rozłam w partii Bidena, który został częściowo obarczony winą za przegraną Demokratów w wyborach w tym miesiącu. Inny masywny projekt ustawy o wydatkach socjalnych jest obecnie rozpatrywany w Kongresie.

Moje przesłanie do narodu amerykańskiego jest takie, że Ameryka znowu się rusza. A wasze życie zmieni się na lepsze.

– powiedział Biden w przemówieniu przed podpisaniem ustawy.

Ustawa, określana jako środek infrastrukturalny “raz na pokolenie”, zobowiązuje do przeznaczenia 550 miliardów dolarów w ciągu następnych ośmiu lat na modernizację autostrad, dróg i mostów, a także na modernizację miejskich systemów tranzytowych i sieci kolei pasażerskich. Przewidziano również środki na czystą wodę pitną, szybki internet i ogólnokrajową sieć punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to największa federalna inwestycja w infrastrukturę kraju od dziesięcioleci. Ustawa będzie finansowana na kilka sposobów, w tym przez niewydane fundusze na pomoc w nagłych wypadkach z pandemii Covid, nowe podatki od kryptowalut i inne mniejsze źródła.

Joe Biden: Ustawa o infrastrukturze to monumentalny krok

Inne projekty ustaw

Drugi projekt ustawy, znany jako Build Back Better Act, wciąż stoi przed niepewną przyszłością w Kongresie. Postępowi Demokraci mieli nadzieję na uchwalenie tego projektu obok pakietu infrastrukturalnego, ale napotkali opór ze strony umiarkowanych, którzy zażądali, aby Biuro Budżetu Kongresu (CBO) najpierw opublikowało prognozę, jak bardzo pomysł zadłuży kraj.

Wcześniej w tym miesiącu Biden zaprzeczył, jakoby szokująca przegrana Demokratów w wyścigu gubernatorskim w Wirginii była wyrokiem na jego prezydenturę, ale przyznał, że byłoby pomocne dla Kongresu, gdyby przed głosowaniem uchwalił ustawy o infrastrukturze i wydatkach.

Jego wyjaśnienie pojawiło się w obliczu rosnącego niezadowolenia wyborców z powodu walki partii o uchwalenie ważnych ustaw, pomimo kontrolowania obu izb Kongresu, choć z niewielką przewagą.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close