Google ogłosiło, że zainwestuje w Australii 740 milionów dolarów

Google zainwestuje w Australii
Gigant technologiczny Google ogłosił, że zainwestuje w Australii 1 mld dolarów australijskich (740 mln dolarów amerykańskich) w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to największa jak dotąd inwestycja amerykańskiego giganta technologicznego w tym kraju. Google twierdzi, że pieniądze zostaną wykorzystane na budowę centrum badawczego, zwiększenie mocy obliczeniowych w chmurze i finansowanie partnerstwa z lokalnymi organizacjami. Ruch – nazwany Digital Future Initiative – ma bezpośrednio stworzyć 6 000 miejsc pracy i wesprzeć 28 000 ogółem.
Australia może pomóc poprowadzić światową falę innowacji, wykorzystując technologię do poprawy życia, tworzenia miejsc pracy i postępu.
– powiedział szef Google Sundar Pichai podczas inauguracji inicjatywy w Sydney.
Również uczestniczący w wydarzeniu australijski premier Scott Morrison z zadowoleniem przyjął plan:
Decyzja Google ma duże korzyści dla australijskich firm, gdy angażujemy się w ożywienie gospodarcze, które jest przed nami.
W ramach inwestycji firma będzie współpracować z lokalnymi organizacjami, w tym z australijską agencją naukową Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). Joshua Kennedy-White z cybernetycznej firmy inwestycyjnej DivisionX Global nazwał ogłoszenie Google “ogromną wygraną” dla australijskiej technologii:
Potrzeba pieniędzy, aby przenieść pomysł do innowacji, a pierwsze pieniądze są najtrudniejsze do zdobycia. Jeśli Google wyciągnie czeki na 250 tysięcy dolarów dla obiecujących start-upów, mogą one finansować 4 000 nowych firm technologicznych w Australii.
Australia pomaga Telstra kupić firmę z Pacyfiku, aby „zablokować Chiny”
Dolina Krzemowa na półkuli południowej
Ruch oznacza kolejny duży impuls dla ambicji Sydney, aby stać się “Doliną Krzemową na półkuli południowej”. Budowa Tech Central, hubu o wartości wielu miliardów dolarów w centrum Sydney, ma rozpocząć się w przyszłym roku i ma trwać do 2026 roku.
Jednak duże firmy technologiczne znalazły się w ostatnich miesiącach pod ostrzałem w Australii za niepłacenie lokalnym wydawcom wiadomości za treści przenoszone na ich platformy. Zostały one również oskarżone o pomoc w rozprzestrzenianiu dezinformacji.
Podczas przesłuchań w australijskim parlamencie w styczniu, dyrektor zarządzający Google Australia, Mel Silva, zagroził, że zablokuje swoją wyszukiwarkę w tym kraju, aby uniknąć płacenia za treści umieszczane na swoich stronach.
W następnym miesiącu Australia stała się pierwszym krajem na świecie, który uchwalił prawo zobowiązujące duże firmy technologiczne, w tym Google i Facebook, do płacenia za treści informacyjne na swoich platformach. Pojawiły się również głosy, aby zmniejszyć dominację wyszukiwarki Google w tym kraju.
W zeszłym miesiącu szef australijskiego regulatora konkurencji wezwał Google do zainstalowania “ekranu wyboru” na smartfonach, dając użytkownikom możliwość wyboru innej wyszukiwarki.
Źródło: BBC