InwestycjeKultura i sztukaNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTransport

Test rosyjskich rakiet antysatelitarnych zagroził astronautom na ISS

Rosyjski test rakiet antysatelitarnych zagroził ISS

Stany Zjednoczone potępiły Rosję za przeprowadzenie “niebezpiecznego i nieodpowiedzialnego” testu rakietowego, który według nich zagroził załodze na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Test wysadził w powietrze jednego z rosyjskich satelitów, tworząc odłamki, które zmusiły załogę ISS do schronienia się w kapsułach. Na pokładzie stacji znajduje się obecnie siedmiu członków załogi – czterech Amerykanów, Niemiec i dwóch Rosjan. Stacja kosmiczna orbituje na wysokości około 420 km.

Wcześniej dzisiaj Federacja Rosyjska lekkomyślnie przeprowadziła niszczycielski test satelitarny pocisku antysatelitarnego o bezpośrednim wznoszeniu przeciwko jednemu z własnych satelitów.

– powiedział na briefingu rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Test wygenerował do tej pory ponad 1500 kawałków śledzonych szczątków orbitalnych i setki tysięcy kawałków mniejszych szczątków orbitalnych, które teraz zagrażają interesom wszystkich narodów.

– dodał

Administrator NASA Bill Nelson powiedział, że jest oburzony tym incydentem.

Ze swoją długą i piętrową historią w ludzkich lotach kosmicznych, jest nie do pomyślenia, że Rosja zagroziłaby nie tylko amerykańskim i międzynarodowym astronautom partnerskim na ISS, ale także własnym kosmonautom, jak również chińskim “taikonautom” na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej.

– powiedział w oświadczeniu.

Rosja opuszcza ISS i zbuduje własną Stację Kosmiczną

Rosja bagatelizuje sprawę

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos zbagatelizowała incydent.

Orbita obiektu, który zmusił dziś załogę do przejścia do statku kosmicznego zgodnie ze standardowymi procedurami, oddaliła się od orbity ISS. Stacja znajduje się w zielonej strefie.

– napisała agencja na Twitterze.

Oderwany materiał przeszedł bez incydentu, ale jego pochodzenie jest teraz w centrum uwagi. Wygląda na to, że pochodzi on z rozbitego rosyjskiego satelity Kosmos-1408. Satelita szpiegowski wystrzelony w 1982 roku, ważył ponad tonę i przestał działać wiele lat temu.

LeoLabs, firma zajmująca się śledzeniem kosmicznych śmieci, powiedziała, że jej radar w Nowej Zelandii wykrył wiele obiektów w miejscu, w którym powinien znajdować się od dawna niedziałający satelita.

Price opisał rosyjskie działania jako “niebezpieczne i nieodpowiedzialne” i powiedział, że pokazał, że “twierdzenia Rosji o sprzeciwie wobec uzbrojenia przestrzeni są nieszczere i hipokrytyczne”.

Stany Zjednoczone będą współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami, aby odpowiedzieć na ich nieodpowiedzialny czyn.

– powiedział.

Z kolei sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział, że test “pokazuje całkowite lekceważenie dla bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej”.

Odłamki wynikające z tego testu pozostaną na orbicie, narażając satelity i ludzkie loty kosmiczne na ryzyko przez wiele lat.

– dodał.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close