GospodarkaHandelPaństwoPrzemysłŚwiat

Japoński eksport zwalnia, a produkcja samochodów spada

Japoński eksport zwalnia

Japoński eksport przerwał siedem miesięcy dwucyfrowego wzrostu, gdy kryzys łańcucha dostaw uderzył w przemysł motoryzacyjny. Eksport wzrósł o 9,4% w październiku, co jest najmniejszym wzrostem od ośmiu miesięcy i niższym od prognoz. Szczególnie mocno ucierpiały wysyłki samochodów, które spadły o prawie 37% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku. Spowolnienie podkreśla, jak bardzo japońska gospodarka oparta na eksporcie jest podatna na zator w łańcuchu dostaw.

Eksport samochodów do dwóch największych partnerów handlowych Japonii, Chin i Stanów Zjednoczonych, spadł o prawie połowę, zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów. W tym samym czasie import wzrósł wolniej niż oczekiwano o 26,7%, co oznacza, że import Japonii był o 67,4 mld jenów (587 mln dolarów) wyższy niż eksport.

Problemy z łańcuchem dostaw wpłynęły w tym roku na gospodarki na całym świecie, ponieważ firmy zmagają się z zabezpieczeniem towarów, które są im potrzebne do prowadzenia działalności. Producenci samochodów zostali szczególnie mocno dotknięci problemami z dostawami, zwłaszcza niedoborem chipów komputerowych. W sierpniu największy na świecie producent samochodów Toyota obniżył prognozę produkcji z powodu niedoboru półprzewodników.

Nowy premier Japonii obiecuje „nowy kapitalizm”, ale mało kto mu wierzy

Odbicie w nadchodzących miesiącach

Jednak jeden z ekspertów uważa, że niedobory dostaw, z którymi borykają się japońscy producenci samochodów, powinny się znacznie zmniejszyć do grudnia. Tom Learmouth, ekonomista ds. Japonii w Capital Economics, powiedział, że wpływ ten będzie prawdopodobnie tymczasowy, a japoński eksport zanotuje odbicie.

Wietnam jest najważniejszym dostawcą części dla japońskich producentów samochodów w regionie i został uderzony zamknięciami fabryk, aby kontrolować swoją epidemię Delta. Sądzimy, że odbicie eksportu nabierze tempa w nadchodzących miesiącach, gdy produkcja u japońskich producentów samochodów wróci do normy.

– stwierdził.

Oficjalne dane zasygnalizowały również niechęć producentów w kraju do inwestowania w nowy sprzęt. Zamówienia na maszyny podstawowe były płaskie we wrześniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wcześniej w tym tygodniu, oficjalne dane wykazały, że gospodarka Japonii skurczyła się szybciej, niż oczekiwano w trzecim kwartale roku, uderzony przez globalne zakłócenia w dostawach i odrodzenie przypadków Covid-19. Produkt krajowy brutto skurczył się o 3% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Nowo wybrany premier Japonii Fumio Kishida ma ogłosić w piątek szczegóły nowego pakietu stymulującego gospodarkę, wartego podobno “kilkadziesiąt bilionów jenów”.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close