GospodarkaHandelNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaŚwiat

New Delhi zamyka szkoły i uczelnie przez ogromny smog

New Delhi spowite przez smog

Władze stolicy Indii, New Delhi, zamknęły na czas nieokreślony wszystkie szkoły i uczelnie w związku z pogarszającym się poziomem zanieczyszczenia powietrza. Zakazano również prac budowlanych do 21 listopada, ale zrobiono wyjątek dla projektów związanych z transportem i obronnością. Tylko pięć z 11 elektrowni węglowych w mieście otrzymało pozwolenie na pracę.

Poziomy PM2.5 – maleńkich cząsteczek, które mogą zatykać płuca – w New Delhi są znacznie wyższe niż wytyczne bezpieczeństwa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W kilku częściach miasta odnotowano we wtorek wartości bliskie lub wyższe niż 400, co jest klasyfikowane jako “poważne”. Liczba między zero a 50 jest uważana za “dobrą”, a między 51 a 100 jest “zadowalająca”, zgodnie z indeksem jakości powietrza lub AQI.

Mieszanka czynników, takich jak emisje samochodowe i przemysłowe, pył i wzorce pogodowe sprawiają, że New Delhi jest najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie. Powietrze staje się szczególnie toksyczne w miesiącach zimowych, kiedy rolnicy w sąsiednich stanach wypalają ścierniska poplonów. A fajerwerki podczas święta Diwali, które odbywa się w tym samym czasie, tylko pogarszają jakość powietrza. Niska prędkość wiatru również odgrywa rolę, ponieważ zatrzymuje zanieczyszczenia w dolnych warstwach atmosfery.

COP26: Indie zobowiązują się do zerowej emisji netto do 2070 r

Niebezpieczne powietrze

Jakość powietrza w New Delhi od kilku dni oscyluje między “ciężką” a “niebezpieczną”. W tym roku zanieczyszczenie stało się tak poważne, że wywołało ostre ostrzeżenie Sądu Najwyższego Indii, który nakazał rządom stanowym i federalnym podjęcie “natychmiastowych i nadzwyczajnych” środków w celu rozwiązania problemu. Niektóre szkoły zostały już zamknięte w zeszłym tygodniu z powodu zanieczyszczenia, a rząd powiedział, że rozważa blokadę w celu poprawy jakości powietrza, ponieważ gęste chmury smogu pochłonęły miasto.

Po rozprawie, Komisja ds. Zarządzania Jakością Powietrza w Delhi zwołała spotkanie i ogłosiła podjęcie środków nadzwyczajnych. Inne środki ogłoszone przez panel obejmują zakaz wjazdu ciężarówek do stolicy i sąsiednich stanów Uttar Pradesh, Punjab, Haryana i Rajasthan do 21 listopada, z wyjątkiem tych, które przewożą podstawowe towary. Nakazano również “zachęcić” prywatne biura, aby pozwoliły 50% swoich pracowników pracować w domu w tym okresie, aby zmniejszyć emisję pojazdów i poziom pyłu.

Problem zanieczyszczenia w Indiach nie ogranicza się tylko do New Delhi. Indyjskie miasta rutynowo dominują w światowych rankingach zanieczyszczenia, a złe powietrze zabija ponad milion osób rocznie, stwierdził raport amerykańskiej grupy badawczej Energy Policy Institute at the University of Chicago (EPIC). Dodano, że północne Indie oddychają “poziomami zanieczyszczeń, które są 10 razy gorsze niż te występujące gdziekolwiek indziej na świecie”, a z czasem te wysokie poziomy rozszerzyły się również na inne części kraju.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close