EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Nord Stream 2: Ceny gazu rosną po wstrzymaniu certyfikacji

Ceny gazu rosną przez Nord Stream 2

Ceny hurtowe gazu w Wielkiej Brytanii i UE wzrosły o 17% po tym, jak niemiecki regulator energetyczny zawiesił zatwierdzenie kontrowersyjnego gazociągu gazu ziemnego Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Stwierdził on, że spółka obsługująca gazociąg musi być zgodna z niemieckim prawem, zanim wyda certyfikat dla projektu wartego 10 mld euro. Ceny gazu były już wysokie przed tym ostatnim niepowodzeniem projektu. Mroźna zima w Europie w zeszłym roku spowodowała dalszą presję na dostawy, w wyniku czego poziom zmagazynowanego gazu jest znacznie niższy niż zwykle.

Gazociąg biegnący pod Morzem Bałtyckim, podwoi eksport gazu z Moskwy do Niemiec, ale ominie również Ukrainę, która czerpie dochody z istniejących rurociągów i zostałaby dotknięta utratą opłat tranzytowych. Niemieckie przedsiębiorstwa zainwestowały w liczący 1225 km rurociąg, a były kanclerz Gerhard Schröder odegrał dużą rolę w jego rozwoju. Krytycy obawiają się, że rurociąg zwiększy zależność energetyczną Europy od Rosji. Rurociąg został ukończony we wrześniu, ale był nękany przez opóźnienia.

Niemiecki regulator powiedział, że “certyfikacja operatora gazociągu byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby operator ten był zorganizowany w formie prawnej zgodnie z prawem niemieckim”. Decyzja ta prawdopodobnie opóźni realizację projektu o kilka miesięcy, a nawet jeśli uzyska on niemiecką akceptację, będzie wymagał zielonego światła od Komisji Europejskiej. Regulator powiedział, że jego procedura zatwierdzenia pozostanie zawieszona do czasu przeniesienia “głównych aktywów i zasobów ludzkich” ze szwajcarskiej spółki matki Nord Stream 2 do jej niemieckiej spółki zależnej, która jest właścicielem i operatorem niemieckiej części rurociągu.

Biden rezygnuje z amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2

Broń polityczna

Ukraina sprzeciwia się Nord Stream 2, opisanemu przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego jako “niebezpieczna broń geopolityczna”. W tym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że wkrótce nadejdzie wybór “między dostarczaniem coraz większej ilości rosyjskich węglowodorów gigantycznymi nowymi rurociągami, a wstawianiem się za Ukrainą i bronieniem sprawy pokoju i stabilności”. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała niedawno, że kolejne sankcje mogą zostać nałożone na Rosję, jeśli użyje ona gazociągu przeciwko Ukrainie.

Decyzja niemieckiego regulatora o wstrzymaniu certyfikacji została przyjęta z zadowoleniem przez ukraińską firmę energetyczną Naftogaz. Natomiast polska spółka gazowa PGNiG odpowiedziała apelem o solidarność energetyczną w UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.

Konsorcjum Nord Stream 2 odmówiło komentarza na temat możliwych opóźnień w eksporcie gazu. Zgodnie z unijną dyrektywą gazową, producenci gazu muszą być oddzieleni od firmy, która jest właścicielem gazociągu.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close