NaukaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Merkel: “COVID uderzył w Niemcy z pełną siłą!” Europa reaguje…

Merkel przerażona sytuacją

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w przeddzień spotkania kryzysowego z przywódcami regionalnymi, że Niemcy są w śmiertelnym uścisku “dramatycznej” czwartej fali Covid. Dzienna liczba infekcji osiągnęła w środę nowy niemiecki rekord 52 826 zakażeń. Rządy państw europejskich zareagowały na gwałtowny wzrost zachorowań na większości kontynentu. Belgia ogłosiła szereg środków, próbując uniknąć zamknięcia kraju.

Wszystkie sygnały alarmowe są czerwone. Mapa Europy szybko staje się czerwona, a my jesteśmy tacy sami.

– powiedział premier Alexander De Croo i zalecił ludziom, aby ograniczyć kontakty osobiste.

Dzieci w Belgii będą musiały nosić maski od 10 roku życia, a nie jak obecnie od 12 roku życia. Praca w domu stanie się obowiązkowa od soboty przez cztery dni w tygodniu. W teatrach, kinach i muzeach będą obowiązywały przepustki zwane Covid Safe Tickets. Trzecia szczepionka uzupełniająca zostanie wprowadzona dla wszystkich Belgów do końca kwietnia 2022 roku.

Austria, która w poniedziałek wprowadziła blokadę dla około dwóch milionów nieszczepionych osób, odnotowała w środę rekordowe dzienne zachorowania. Holandia, która również odnotowała rekordowe przypadki, wprowadziła już częściową blokadę.

Szwecja wprowadza od 1 grudnia po raz pierwszy przepustkę dla zaszczepionych na koncerty i inne imprezy w pomieszczeniach zamkniętych, w których uczestniczy ponad 100 osób.

Wy, którzy nie jesteście zaszczepieni, nie możecie po prostu normalnie funkcjonować. Waszym najważniejszym wkładem jest zaszczepienie się.

– powiedziała minister spraw społecznych Lena Hallengren, która przyznała, że środek jest trudny, ale powiedziała, że Szwecja nie jest odizolowana od reszty świata.

Premier Czech Andrej Babis powiedział, że każdy, kto nie został zaszczepiony (lub nie może wykazać, że wyleczył się z Covid-19), będzie miał zakaz wstępu na imprezy publiczne lub do usług. Od poniedziałku negatywne testy nie będą już wystarczające. Sąsiednia Słowacja, gdzie w środę odnotowano rekordową liczbę 8 342 zachorowań, planuje podobne działania: miejsca pracy i sklepy, które nie są niezbędne, będą dostępne tylko dla zaszczepionych pracowników lub osób, które mogą udowodnić, że wyzdrowiały.

Terlecki ma COVID! Siedział dziś w Sejmie obok Kaczyńskiego

Merkel zachęca do szczepień

Wskaźniki szczepień różnią się na całym kontynencie. Na Słowacji wskaźnik ten należy do najniższych w UE i wynosi 44%, w Czechach – 58%, w Austrii – 65%, a w Niemczech – 68%. Zarówno w Niemczech, jak i w Austrii odnotowano kolejki w punktach szczepień, ale wskaźniki przyjmowania szczepionek są tam jednymi z najniższych w Europie Zachodniej.

Chociaż ogólna liczba zgonów w Niemczech jest znacznie niższa niż w Wielkiej Brytanii, 294 zgony zostały odnotowane w ciągu 24 godzin, a Angela Merkel mówiła o sytuacji kryzysowej z łóżkami na intensywnej terapii i wypełniających się szpitalach.

Wiele niemieckich regionów pozwala teraz tylko zaszczepionym osobom na dostęp do większości usług, w tym barów, kawiarni, fryzjerów i siłowni. Politycznie sytuacja jest skomplikowana, ponieważ odchodzący rząd Merkel ma zostać zastąpiony przez koalicję socjaldemokratów, Zielonych i pro-biznesowych liberałów, którzy zamierzają w czwartek przedstawić parlamentowi planowane środki przeciwko Covid.

Nie jest za późno, aby zdecydować się na pierwsze szczepienie.

– zachęcała Angela Merkel.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close