GospodarkaHandelInwestycjeŚwiat

Akcje Alibaba ostro spadają po ostrzeżeniu o spowolnieniu wydatków

Alibaba traci na giełdzie

Akcje Alibaba spadły o ponad 10 proc. na giełdzie w Hongkongu po tym, jak chiński gigant handlu internetowego ostrzegł o spowolnieniu wydatków konsumenckich. Firma prognozuje, że jej roczne przychody będą rosły w najwolniejszym tempie od czasu debiutu giełdowego w 2014 roku. Słabe dane podkreślają zmagania firmy z rosnącą konkurencją i regulacjami prawnymi Pekinu. W czwartek notowane w USA akcje Alibaby zakończyły nowojorską sesję giełdową o ponad 11 proc. niżej.

W ciągu trzech miesięcy do końca września przychody Alibaba wzrosły o 29% do 200,7 mld juanów (31,4 mld dolarów), co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od półtora roku. Firma poinformowała również, że spodziewa się, iż jej roczne przychody wzrosną o 20% do 23%, co jest wartością niższą od prognoz analityków. Dyrektor generalny Alibaby Daniel Zhang powiedział inwestorom, że rosnąca konkurencja i spowalniająca konsumpcja w Chinach były głównymi przyczynami słabszego wzrostu.

Chińscy kupujący stali się bardziej ostrożni w wydawaniu pieniędzy, a nowe epidemie koronawirusów, braki w dostawach prądu i obawy o rynek nieruchomości wpływają na nastroje. Najnowsze dane nie uwzględniają sprzedaży z tegorocznego Singles Day, czyli “11.11 Global Shopping Festival”, dorocznego święta zakupów. Tegoroczne wydarzenie Alibaby, zwykle huczne, było bardziej stonowane niż poprzednio, po tym jak Pekin zaostrzył restrykcje wobec przedsiębiorców, a wzrost gospodarczy Chin spowolnił.

Sprzedaż podczas 11-dniowej imprezy rosła w najwolniejszym tempie od czasu jej uruchomienia w 2009 roku, o 8,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak wydatki klientów wciąż były rekordowe i wyniosły 540,3 mld juanów.

Chińska wersja Fortnite zostanie zamknięta w listopadzie

Ostra konkurencja i problemy z komunistycznym rządem

Alibaba znalazła się pod intensywną obserwacją Pekinu, który nałożył nowe, surowe przepisy na duże firmy technologiczne w kraju. Na początku tego roku firma zapłaciła rekordową grzywnę w wysokości 2,8 mld dolarów po tym, jak dochodzenie wykazało, że przez lata nadużywała swojej pozycji na rynku. Alibaba zapowiedziała również, że zmieni sposób prowadzenia działalności.

Akcje firmy straciły w tym roku ponad jedną trzecią swojej wartości. Alibaba zmaga się z silną konkurencją ze strony konkurencyjnego JD.com, ale także z nowszymi graczami, takimi jak Pinduoduo, a nawet firmami społecznościowymi, takimi jak ByteDance, właściciel TikTok. Tymczasem akcje JD.com rosły po tym, jak firma podała w czwartek solidne wyniki za trzeci kwartał, pokonując szacunki i wykazując solidny wzrost w całej swojej działalności z zakresu handlu elektronicznego i logistyki.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close