PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Łukaszenka: Być może pomogliśmy imigrantom dostać się do Polski

Łukaszenka w szczerym wywiadzie

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka powiedział BBC, że jest “absolutnie możliwe”, że jego siły pomogły migrantom przedostać się do Polski, ale zaprzecza, że zostali oni zaproszeni. Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, od miesięcy próbuje przedostać się do UE przez Białoruś. UE, NATO i USA oskarżyły białoruskiego przywódcę o zwabienie migrantów do granicy fałszywą obietnicą łatwego wjazdu do UE. On sam temu zaprzeczył.

W ekskluzywnym wywiadzie dla BBC, Aleksandr Łukaszenka powiedział:

Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Być może ktoś im pomógł. Nawet nie będę się temu przyglądał.

– dodał.

Powiedziałem im [UE – przyp. red.], że nie będę zatrzymywał migrantów na granicy, przetrzymywał ich na granicy, a jeśli od teraz nadal będą przyjeżdżać, to i tak ich nie zatrzymam, bo oni nie przyjeżdżają do mojego kraju, tylko do waszego. Ale ja ich tu nie zapraszałem. I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby jechali przez Białoruś.

– powiedział.

Następnie dyktator został zapytany o sposób, w jaki zamierza zniszczyć społeczeństwo obywatelskie, w tym o zamknięcie od lipca 270 organizacji pozarządowych.

Zmasakrujemy wszystkie szumowiny, które wy [Zachód – przyp. red.] finansujecie. Och, jesteście zdenerwowani, że zniszczyliśmy wszystkie wasze struktury! Wasze organizacje pozarządowe, czymkolwiek one są, za które płaciliście.

– odpowiedział.

Łukaszenka jest u władzy od 1994 roku, ale jego reelekcja na prezydenta w zeszłym roku została szeroko zdyskredytowana przez Zachód i nie została uznana przez UE. Masowe protesty w związku ze zdyskredytowanymi wyborami doprowadziły do rozprawy z rządem, w wyniku której ludzie trafiali do więzień lub na wygnanie. Tysiące protestujących i działaczy opozycji zostało zatrzymanych, a liderka opozycji Swiatłana Cichanouska po ogłoszeniu zwycięstwa została zmuszona do opuszczenia Białorusi. Jej zespół skrytykował BBC za przeprowadzenie piątkowego wywiadu, który określił jako “udzielenie głosu dyktatorowi”.

Terlecki o białoruskiej opozycjonistce: Niech szuka pomocy w Moskwie

Kryzys na granicy to próba szantażu

UE twierdzi, że Łukaszenka zaaranżował kryzys graniczny z Polską, Litwą i Łotwą w ostatnich miesiącach w odwecie za sankcje nałożone na Białoruś za brutalne stłumienie przeciwników, którzy brali udział w masowych protestach po wyborach w sierpniu 2020 roku. Swiatłana Cichanouska powiedziała, że sankcje zapewniły UE i USA “potężną dźwignię” przeciwko Łukaszence.

On rozumie tylko język władzy.

– powiedziała.

Oskarżyła jego reżim o szantażowanie krajów europejskich w sprawie ich “wsparcia dla białoruskiego ruchu demokratycznego”. UE oskarżyła wcześniej Łukaszenkę o przyjęcie “nieludzkiego, gangsterskiego podejścia” do kwestii migrantów.

Co najmniej 2 tys. migrantów utknęło w obozach przy granicy Białorusi z Polską, aż w końcu zostali oni przeniesieni w tym tygodniu do pobliskiego magazynu logistycznego. Szacuje się, że 5 000 migrantów pozostaje na Białorusi, choć setki z nich odleciały w czwartek do kurdyjskiego północnego Iraku w ramach repatriacji.

TVP puściło scenę z serialu Netflixa żeby szczuć na imigrantów

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close