Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Stany USA badają, czy Instagram złamał prawo i szkodzi dzieciom

Instagram pod kontrolą

Grupa złożona zarówno ze stanów demokratycznych, jak i republikańskich bada Instagram i firmę macierzystą Facebooka Meta, aby ustalić, czy prawa ochrony konsumentów zostały złamane. Decyzja zapadła po zeznaniach Frances Haugen, że firma wiedziała, że jej produkty mogą zaszkodzić dzieciom.

Rzecznik Meta w czwartek zaprzeczył, że ich platformy są niezdrowe. Prokurator generalny Massachusetts Maura Healey, Demokratka, która jako pierwsza ogłosiła śledztwo, zatweetowała:

Facebook, czyli Meta, wiedział, że Instagram jest powiązany z depresją, zaburzeniami odżywiania i samobójstwami wśród młodych ludzi. Zidentyfikujemy, czy jakiekolwiek prawa zostały złamane i zakończymy nadużycia na dobre.

Prokurator generalny z Nebraski Doug Peterson, republikanin, powiedział, że firmy “traktują dzieci jak zwykłe towary, którymi można manipulować w celu dłuższego zaangażowania czasu ekranowego i ekstrakcji danych”.

Te platformy mediów społecznościowych są niezwykle niebezpieczne i udowodniono, że powodują zarówno fizyczne, jak i psychiczne szkody u młodych ludzi.

– dodała prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James.

Facebook zarabia 9 miliardów dolarów pomimo skandalu z informatorami

Instagram szkodzi dzieciom?

Facebook, który jest właścicielem Instagrama i WhatsApp zmienił nazwę na Meta w zeszłym miesiącu po serii skandali. Rzecznik Meta zaprzeczył zarzutom konsorcjum.

Te oskarżenia są fałszywe i pokazują głębokie niezrozumienie faktów. Podczas gdy wyzwania związane z ochroną młodych ludzi w sieci mają wpływ na całą branżę, my przewodzimy w walce z zastraszaniem i wspieramy osoby zmagające się z myślami samobójczymi, samookaleczaniem i zaburzeniami odżywiania

– powiedział rzecznik w oświadczeniu.

Decyzja o kontroli przychodzi po serii ostrych raportów opartych na dokumentach, które wyciekły przez byłą pracownikę Facebooka Frances Haugen.

W zeznaniach dla ustawodawców w USA, powiedziała, że firma świadomie pchała swoje platformy do małych dzieci, mimo że wiedziano, że może to spowodować problemy zdrowotne i psychiczne małoletnich. We wrześniu, platforma porzuciła plany aplikacji skierowanej do dzieci po tym, jak grupa ponad 40 stanowych prokuratorów generalnych wezwała do anulowania go.

Instagram, podobnie jak inne platformy, wymaga, aby użytkownicy byli powyżej 13 roku życia, ale firma przyznała, że wie, że niektórzy użytkownicy są młodsi.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close