PaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Zamieszki antyCOVIDowe w Holandii. W ruch poszła broń!

Zamieszki w Holandii

W Holandii wybuchły kolejne zamieszki przeciwko nowym restrykcjom, wprowadzonym w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia wirusem Covid-19 w Europie. Ludzie rzucali w policję fajerwerkami, podpalali rowery w Hadze, zaledwie jedną noc po tym, jak miały miejsce gwałtowne protesty w Rotterdamie, a policja musiała otworzyć ogień. Tysiące demonstrantów wyszło również na ulice w Austrii, Chorwacji i we Włoszech, ponieważ gniew narastał z powodu nowych ograniczeń.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powiedziała, że jest “bardzo zaniepokojona” rosnącą liczbą przypadków koronawirusa na kontynencie. Jej dyrektor regionalny dr Hans Kluge powiedział, że jeśli środki nie zostaną zaostrzone w całej Europie, pół miliona zgonów więcej może zostać odnotowanych do wiosny przyszłego roku.

Covid-19 stał się ponownie przyczyną numer jeden śmiertelności w naszym regionie. Wiemy, co należy zrobić, aby walczyć z wirusem.

– powiedział.

Wiele rządów na całym kontynencie wprowadza nowe restrykcje w celu walki z rosnącą liczbą zakażeń. W wielu krajach odnotowano ostatnio rekordowo wysoką dzienną liczbę zachorowań. Przykładowo Austria stała się pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który tej jesieni ponownie wprowadzi pełny lockdown, aby stawić czoła nowej fali infekcji. Dzieje się to kilka dni po tym, jak około dwa miliony osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zostały objęte blokadą, ponieważ kraj stoi w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań. Dodatkowo Kanclerz Austrii ogłosił, że szczepienia przeciwko Covid staną się obowiązkowe od 1 lutego.

Biden wkurzony po uniewinnieniu Rittenhouse’a, a Młoda Lewica się błaźni

Demonstracje i niepokoje

Zamieszki wybuchły w kilku miastach Holandii. Zakapturzeni uczestnicy zamieszek podpalili rowery na ulicach Hagi, podczas gdy policja użyła koni, psów i pałek, aby rozgonić tłum. Urzędnicy ogłosili stan wyjątkowy w mieście, a co najmniej siedem osób zostało aresztowanych. Policja powiedziała, że ktoś wrzucił kamień przez okno przejeżdżającej karetki przewożącej pacjenta. Funkcjonariusze w mieście poinformowali na Twitterze, że pięciu policjantów zostało rannych, a jeden z nich został zabrany przez karetkę z urazem kolana. Gdzie indziej w kraju dwa mecze piłkarskie zostały na krótko wstrzymane po tym, jak kibice wdarli się na teren stadionów i wbiegli na murawę. Kibice mają obecnie zakaz wstępu na stadiony z powodu nowych przepisów dotyczących koronawirusów.

Zamieszki nastąpiły po nocnych rozruchach w Rotterdamie, które burmistrz miasta potępił jako “orgię przemocy”. Policja oddała strzały ostrzegawcze i bezpośrednie “ponieważ sytuacja zagrażała życiu”, powiedział rzecznik policji agencji informacyjnej Reuters. Co najmniej trzech demonstrantów jest leczonych w szpitalu z powodu ran postrzałowych, powiedzieli funkcjonariusze. Władze wszczęły dochodzenie w sprawie tego incydentu.

Holandia wprowadziła trzytygodniową częściową blokadę w ubiegłą sobotę po odnotowaniu rekordowego wzrostu liczby przypadków Covid. Bary i restauracje muszą być zamknięte o 20:00, a tłumy są zakazane na imprezach sportowych.

Dziesiątki tysięcy ludzi również protestowało w stolicy Austrii, Wiedniu, po tym jak rząd ogłosił nową blokadę narodową i plany wprowadzenia obowiązkowych szczepionek w lutym 2022 roku. Jest to pierwszy kraj europejski, który uczynił szczepienia prawnym wymogiem. Protestujący, wymachując flagami narodowymi i transparentami z napisem “Wolność”, krzyczeli “Opór!” i wygwizdywali policję. Kraj wejdzie w 20-dniowy ogólnokrajowy stan zamknięcia od poniedziałku, zamykając wszystkie sklepy oprócz tych niezbędnych i nakazując ludziom pracę w domu.

W Chorwacji tysiące ludzi przemaszerowało w stolicy Zagrzebia, aby pokazać swój gniew z powodu obowiązkowych szczepień dla pracowników sektora publicznego, podczas gdy we Włoszech kilka tysięcy protestujących zebrało się na starożytnym torze wyścigów rydwanów Circus Maximus, aby sprzeciwić się certyfikatom “Green Pass” wymaganym w miejscach pracy, obiektach i w transporcie publicznym.

W międzyczasie władze francuskie wysyłają dziesiątki dodatkowych policjantów do stłumienia niepokojów na karaibskiej wyspie Gwadelupa, francuskim departamencie zamorskim. W nocy doszło tam do zamieszek, w których szabrownicy splądrowali dziesiątki sklepów i podpalili firmy, po tym jak protesty przeciwko francuskiej przepustce Covid przyjęły gwałtowny obrót. Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin powiedział, że niektórzy zaangażowani w zamieszki użyli “ostrej amunicji” przeciwko organom ścigania i obiecał “stanowczą” reakcję na tych, którzy dopuszczają się zakłócania porządku publicznego.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close