GospodarkaInwestycjeNieruchomościPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Salwador wybuduje “Bitcoin City” u podnóża aktywnego wulkanu

Salwador wybuduje Bitcoin City

Salwador planuje zbudować “Bitcoin City” u podnóża wulkanu, z kryptowalutą używaną do finansowania projektu. Miasto będzie okrągłe, aby reprezentować kształt dużej monety i zostanie zbudowane w południowo-wschodnim regionie La Unión, powiedział prezydent Nayib Bukele. Miejsce to wykorzysta energię geotermalną wulkanu Conchagua, aby zasilić górnictwo Bitcoina.

Salwador niedawno stał się pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Ruch ten doprowadził do protestów na dużą skalę z powodu obaw, że kryptowaluta przyniesie niestabilność i inflację do zubożałego kraju Ameryki Łacińskiej.

Zwracając się do rozentuzjazmowanego tłumu na promocyjnym wydarzeniu w nadmorskim mieście Mizata późno w sobotę, prezydent Bukele powiedział, że planowane nowe miasto “będzie zawierało wszystko”.

Obszary mieszkalne, obszary handlowe, usługi, muzea, rozrywka, bary, restauracje, lotnisko, port, kolej – wszystko poświęcone Bitcoinowi.

– powiedział 40-latek.

Prezydent, który pojawił się na scenie w czapce z daszkiem do tyłu, powiedział, że w mieście nie będą pobierane żadne podatki dochodowe, a jedynie podatek od wartości dodanej (VAT). Powiedział, że połowa dochodów uzyskanych z tego tytułu zostanie wykorzystana “do rozbudowy miasta”, podczas gdy reszta zostanie przeznaczona na utrzymanie ulic “schludnych i czystych”.

Salwador zbuduje nowoczesną klinikę dla zwierząt za kasę z Bitcoinów

Kontrowersje wokół Bitcoina

Wydobycie Bitcoina i innych kryptowalut odbywa się przy użyciu skomplikowanych komputerów do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych. Jest to kosztowne, trudne i pochłania duże ilości energii. Bukele nie podał dat budowy lub ukończenia miasta, ale powiedział, że szacuje, że większość infrastruktury publicznej będzie kosztować około 300 000 Bitcoinów. Dodatkowo, miasto wykorzysta energię geotermalną wulkanu Conchagua, aby zasilić górnictwo Bitcoina.

Jeden Bitcoin jest obecnie notowany na poziomie nieco poniżej 60 000 dolarów. We wrześniu, Salwador wprowadził wirtualną walutę jako prawny środek płatniczy, obok dolara amerykańskiego. W tym czasie rząd wydał nową aplikację cyfrowego portfela, rozdając każdemu obywatelowi 30 dolarów w Bitcoinach. Ponad 200 nowych bankomatów zostało również zainstalowanych w całym kraju.

Rząd przedstawił ten środek jako sposób na pobudzenie rozwoju gospodarczego i tworzenie miejsc pracy, ale Salwador został podzielony przez ten ruch. Oznacza to, że firmy, gdziekolwiek jest to możliwe, są teraz zobowiązane do przyjmowania cyfrowych monet jako płatności. Bitcoin jest kontrowersyjną walutą częściowo dlatego, że jego wartość może się znacznie wahać – w ciągu ostatniego roku wzrosła i spadła dramatycznie.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close