Biznesowi celebryciPaństwoPolitykaPrawoSportŚwiat

Stowarzyszenie Tenisowe Kobiet nadal zaniepokojone o Peng Shuai

Peng Shuai rozmawiała z szefem MKOl

Stowarzyszenie Tenisowe Kobiet stwierdziło, że rozmowa telefoniczna pomiędzy Peng Shuai a szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie rozwiązuje obaw o samopoczucie chińskiej zawodniczki. W oświadczeniu MKOl po rozmowie telefonicznej stwierdzono, że Peng wydaje się być bezpieczna i ma się dobrze.

35-letnia tenisistka Peng Shuai nie odezwała się od czasu, gdy dwa tygodnie temu wysunęła zarzuty napaści seksualnej wobec czołowego chińskiego urzędnika państwowego. Chińskie media państwowe opublikowały e-mail przypisywany Peng, w którym informuje, że nie zaginęła i “wszystko jest w porządku”. Jednak pojawiły się wątpliwości co do jego autentyczności.

Jej nieobecność wywołała powszechne międzynarodowe zaniepokojenie. Gwiazdy sportu i rządy wezwały Chiny do przedstawienia dowodów, że jest bezpieczna. Oburzenie z powodu pozornego zniknięcia gwiazdy tenisa z oczu opinii publicznej skłoniło chińskie media państwowe do opublikowania serii zdjęć i filmów, które wydawały się pokazywać, że wszystko jest w porządku.

W niedzielę MKOl wydał oświadczenie po tym, jak szef MKOl Thomas Bach przeprowadził rozmowę wideo z chińską tenisistką. MKOl przekazało, że Peng miała “podziękować za troskę o jej samopoczucie”.

Wyjaśniła, że jest bezpieczna i ma się dobrze, mieszka w swoim domu w Pekinie, ale chciałaby, aby jej prywatność była w tym czasie szanowana. Ona woli spędzać swój czas z przyjaciółmi i rodziną w tej chwili. Niemniej jednak, nadal będzie zaangażowana w tenis.

– dodano.

Oświadczenie MKOl zawierało również obraz połączenia wideo z Peng, uśmiechającą się do kamery.

Tenisistka Peng Shuai oskarżyła byłego wicepremiera o gwałt i… zniknęła

MKOl lekceważy sprawę?

Jednak Stowarzyszenie Tenisowe Kobiet (WTA) powiedziało, że ostatnie filmy “nie łagodzą ani nie adresują obaw o jej samopoczucie i zdolność do komunikowania się bez cenzury lub przymusu”.

To wideo nie zmienia naszego wezwania do pełnego, uczciwego i przejrzystego dochodzenia, bez cenzury, w sprawie jej zarzutów o napaść seksualną, która jest kwestią, która dała początek naszym początkowym obawom.

– dodano.

Organizacja zajmująca się prawami sportowymi, Global Athlete, skrytykowała to, co nazwała “nonszalanckim” podejściem MKOl do zniknięcia Peng Shuai i oskarżyła organizację o wykazywanie “odrażającej obojętności na przemoc seksualną i dobro kobiet-sportowców”.

Organizacja udaje, że Peng nigdy nie złożyła zarzutów o napaść seksualną i nie była zaginiona przez ponad dwa tygodnie. Oświadczenia te czynią MKOl współwinnym złośliwej propagandy władz chińskich i braku dbałości o podstawowe prawa człowieka i sprawiedliwość.

– dodano.

Grupa chińskich feministek zorganizowała w niedzielę w Nowym Jorku wiec poparcia dla Peng Shuai. Organizatorka wydarzenia Crystal Chen powiedziała, że chociaż ujawnione filmy i zdjęcia wydają się pokazywać Peng “fizycznie bez szwanku”, to “nie jest ona naprawdę wolna”.

Nie może powiedzieć tego, co chce powiedzieć w bezpiecznych warunkach.

– twierdzi Crystal Chen, która postanowiła nie ujawniać się pod swoim prawdziwym nazwiskiem.

Uczestnicy wiecu wezwali również Peng Shuai do bezpośredniej rozmowy z WTA oraz do zajęcia się jej zarzutami o napaść na tle seksualnym.

Peng Shuai jest byłym światowym numerem jeden w deblu. Zdobyła dwa tytuły Wielkiego Szlema – na Wimbledonie w 2013 roku i French Open w 2014 roku, oba obok chińskiego Tajpej Hsieh Su-wei. W 2011 roku osiągnęła 14. pozycję w rankingu singlistek, a w 2014 roku dotarła do półfinału US Open.

Tenisistka wyznała, że została “zmuszona” do relacji seksualnej z byłym wicepremierem Chin Zhangiem Gaolim. Zarzuty zostały sformułowane w poście na chińskim portalu społecznościowym Weibo w dniu 3 listopada i wkrótce zostały usunięte z chińskiego internetu. W poście, usuniętym zaledwie pół godziny po jego opublikowaniu, Peng powiedziała, że nie ma dowodów na potwierdzenie swoich zarzutów. Jest to pierwszy raz, kiedy takie zarzuty zostały wysunięte przeciwko jednemu z wysokich rangą chińskich przywódców politycznych. 75-letni Zhang nie odniósł się do zarzutów Peng. Służył jako wicepremier Chin w latach 2013-2018 i był bliskim sojusznikem prezydenta Xi Jinpinga.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close