BankowośćBusiness lifestylePaństwoPrawoRynek pracyŚwiatTechnologieZdrowie i medycynaZwiązki zawodowe

Atom Bank wprowadza czterodniowy tydzień pracy bez obniżania płac

Atom Bank wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Internetowy bank Atom Bank wprowadził czterodniowy tydzień pracy dla swoich 430 pracowników bez obniżania im wynagrodzenia. Pracownicy pracują teraz 34 godziny w ciągu czterech dni i dostają wolne w poniedziałki i piątki, kiedy wcześniej pracowali 37,5 godziny przez cały tydzień. Szef Mark Mullen powiedział, że decyzja została zainspirowana przez pandemię i nowy system pomoże poprawić samopoczucie i zatrzymać pracowników. Pracownicy będą jednak musieli pracować dłużej w dni, w których są w pracy.

Przed Covid, konwencjonalną mądrością było to, że trzeba było dojeżdżać do pracy, siedzieć przy biurku przez cały dzień i powtarzać ten proces, kiedy wracało się do domu. Covid pokazał nam, że nie jest to konieczne… Myślę, że praca od 9 do 17, od poniedziałku do piątku to dość staromodny sposób pracy.

– powiedział Mullen, który prowadził bank z Durham od 2014 roku.

Atom Bank był jednym z pierwszych cyfrowych challenger banków w Wielkiej Brytanii i miał 2,7 miliarda funtów kredytów na swoich kontach w ostatnim roku finansowym. Jego nowe zasady pracy weszły w życie 1 listopada po tym, jak przegląd wykazał, że nie wpłyną one na obsługę klienta czy produktywność. Mullen powiedział, że nowy układ był dobrowolny, ale mocno odzwierciedla preferencje swoich pracowników do bardziej elastycznej pracy.

Oczekuje się, że każdy będzie się go trzymał. Nie mogę wysyłać maili do moich pracowników w piątek, nie mogę oczekiwać, że na nie odpowiedzą.

– dodał.

Wzorce pracy zmieniały się z biegiem czasu. W XIX wieku większość brytyjskich pracowników pracowała przez sześć dni w tygodniu, ale w latach 30. Henry Ford w USA i sieć aptek Boots w Wielkiej Brytanii spopularyzowali dwudniowy weekend jako sposób na zwiększenie dobrego samopoczucia i produktywności. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, które twierdzą, że mogłoby to poprawić jakość życia ludzi.

Facebook zatrudni 10 000 osób w UE do pracy nad metaverse

Eksperyment odniesie sukces?

Ostatnie badania wykazały, że próby wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy wśród pracowników sektora publicznego w Islandii okazały się “przytłaczającym sukcesem” i pomogły zredukować stres i wypalenie zawodowe. Z kolei japoński oddział Microsoft poinformował, że sprzedaż wzrosła o prawie 40% podczas eksperymentu, w którym pracownicy pracowali przez cztery dni w tygodniu za pełną pensję w 2019 roku.

Jednak niektórzy pracodawcy uważają, że nie jest to właściwa rzecz do zrobienia. W 2019 r. brytyjska fundacja badań naukowych Wellcome Trust zrezygnowała z planów wypróbowania czterodniowego tygodnia pracy dla 800 pracowników centrali, mówiąc, że byłoby to “zbyt skomplikowane operacyjnie”. Decyzja ta nastąpiła po trzymiesięcznym badaniu, które wykazało, że kompresja pracy od poniedziałku do czwartku może negatywnie wpłynąć na samopoczucie niektórych pracowników i zaszkodzić produktywności.

Niewątpliwie pozytywnym posunięciem ze strony pracodawców jest dążenie do ograniczenia godzin pracy bez uszczerbku dla wynagrodzenia. Uważam jednak, że wyzwaniem związanym z prostym ograniczeniem godzin pracy bez innych zmian jest to, że można zwiększyć narażenie na stres, który już jest jedną z głównych przyczyn utraty czasu pracy z powodu absencji chorobowej.

– powiedział Ben Willmott, dyrektor ds. polityki publicznej w Chartered Institute of Professional Development

Atom Bank prosi swoich pracowników, aby skompresowali swoje godziny pracy w krótszym okresie i proporcjonalnie ich godziny pracy nie zostały skrócone o cały dzień. Jednak Mullen powiedział, że pracownicy będą nadal otrzymywać takie same wynagrodzenie i cieszyć się “trzydniowym weekendem”.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close