Business lifestyleKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Rittenhouse: Nie jestem rasistą. Popieram ruch Black Lives Matter

Rittenhouse twierdzi, że jego sprawa “nie ma nic wspólnego z rasą”

Sprawa Kyle’a Rittenhouse’a stała się punktem zapalnym w bardzo spolaryzowanej debacie na temat praw do broni w USA. Nastolatek, który w zeszłym tygodniu został oczyszczony z zarzutu morderstwa podczas zamieszek na tle rasowym w amerykańskim stanie Wisconsin, powiedział, że jego sprawa “nie ma nic wspólnego z rasą”. Kyle Rittenhouse zabił dwóch mężczyzn i ranił trzeciego w mieście Kenosha 25 sierpnia 2020 roku.

To miało związek z prawem do samoobrony.

– powiedział Kyle Rittenhouse w rozmowie z Fox News, dodając, że… popiera ruch Black Lives Matter (BLM).

Nie jestem rasistą. Popieram ruch Black Lives Matter. Popieram pokojowe demonstrowanie. Wierzę, że muszą nastąpić zmiany.

– dodał.

Nastolatek powiedział, że podpalacze, którzy zrównali z ziemią biznesy w Kenosha podczas zeszłorocznych zamieszek, byli “oportunistami wykorzystującymi ruch BLM”.

Zgadzam się z ruchem BLM, zgadzam się, że każdy ma prawo do protestów i zgromadzeń. Ale nie zgadzam się, że ludzie mają prawo do niszczenia domów, że ludzie palą amerykańskie miasta, aby spróbować szerzyć swoje przesłanie. Myślę, że są inne sposoby, aby to zrobić.

– stwierdził.

Kyle Rittenhouse uniewinniony! Ława przysięgłych nie miała wątpliwości

Biden słono zapłaci?

Uzbrojony w karabin AR-15, Rittenhouse śmiertelnie zastrzelił 36-letniego Josepha Rosenbauma oraz 26-letniego Anthony’ego Hubera, i ranił 27-letniego Gaige Grosskreutza. Nastolatek zeznał w sądzie, że otworzył ogień w samoobronie. Postawiono mu pięć zarzutów, w tym umyślne zabójstwo. Obrona przedstawiła swojego klienta jako obywatelsko nastawionego nastolatka, który pojechał do miasta na środkowym zachodzie USA, aby chronić własność prywatną i strzelał do aktywistów BLM tylko dlatego, że bał się o swoje życie. Prokuratura z kolei przedstawiła Rittenhouse’a jako lekkomyślnego mściciela, a mężczyzn, których zastrzelił, jako bohaterów próbujących rozbroić kogoś, kogo uważali za “aktywnego strzelca”.

Podczas rozprawy okazało się jednak, że zastrzelony Joseph Rosenbaum zachowywał się tej nocy nieobliczalnie i gonił Rittenhouse’a, zanim próbował chwycić jego broń. Wtedy też Rittenhouse śmiertelnie go postrzelił. Z kolei Anthony Huber został następnie zabity po uderzeniu Rittenhouse’a deskorolką w głowę lub szyję. Natomiast Gaige Grosskreutz miał odstrzelony biceps, po tym jak sam wycelował własną broń w kierunku Rittenhouse’a.

Podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej prezydent USA Joe Biden opublikował na Twitterze nagranie wideo, które zdawało się łączyć Rittenhouse’a, bez żadnych dowodów, z białymi supremacjonistami. Wiele komentarzy amerykańskich mediów w tej sprawie skupiało się na rasie, chociaż zarówno Rittenhouse jest biały, podobnie jak wszyscy trzej mężczyźni, do których strzelał. Informacji na temat koloru skóry zastrzelonych osób nie sprawdziła jednak Młoda Lewica, która utrzymywała, że Rittenhouse zastrzelił dwóch czarnoskórych mężczyzn. Po wyśmianiu przez internautów, post na ich Twitterze zniknął.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest wściekły po tym, jak nastolatek został oczyszczony z zarzutów przez sąd. Prezydent wyraził konsternację z powodu werdyktu w pisemnym oświadczeniu, chociaż wcześniej powiedział, że popiera ławę przysięgłych.

Odkąd jest jasne, że Kyle Rittenhouse jest niewinny, główne media w USA prześcigają się w próbach opanowania sytuacji. Teraz nastolatek może domagać się wysokich odszkodowań. 18-latek mógłby mieć potencjalnie zwycięską sprawę w sądzie z mediami głównego nurtu, a także urzędującym prezydentem Joe Bidenem. Przyznał to Todd McMurtry, prawnik reprezentujący Nicholasa Sandmanna, który również kilka lat temu był atakowany przez CNN oraz inne lewicowe media.

Adwokat przyznał w Fox News, że sprawa jest niemal na pewno wygrana. To istotna informacja, ponieważ kilka lat wcześniej pomógł Sandmannowi osiągnąć ugodę z CNN w sprawie o zniesławienia. Urzędnik wskazał również, że Biden może być pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ także przyczynił się do agresji wobec 18-latka. Biden, kiedy jeszcze sugerował, że Kyle Rittenhouse jest lokalnym terrorystą, nie był jeszcze prezydentem. Oznacza to, że nie chroni go immunitet prezydencki i kongresowy.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close