HandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Apple pozywa izraelską firmę szpiegowską za Pegasusa

Apple pozywa twórców Pegasusa

Apple pozywa izraelską firmę NSO Group i jej spółkę-matkę za rzekome atakowanie użytkowników iPhone’ów narzędziem hakerskim. Oprogramowanie Pegasus firmy NSO może zainfekować zarówno iPhone’y, jak i urządzenia z systemem Android, pozwalając operatorom na wyodrębnienie wiadomości, zdjęć i e-maili, nagrywanie rozmów i potajemne aktywowanie mikrofonów i kamer. NSO Group twierdzi, że jej narzędzia zostały stworzone z myślą o terrorystach i przestępcach. Jednak rzekomo były one również wykorzystywane przeciwko aktywistom, politykom i dziennikarzom.

NSO Group twierdzi, że dostarcza Pegasusa tylko dla wojska, organów ścigania i agencji wywiadowczych z krajów o dobrej reputacji w zakresie praw człowieka. Jednak wcześniej w tym miesiącu, urzędnicy USA umieścili firmę na czarnej liście handlowej, mówiąc, że oprogramowanie “umożliwiło zagranicznym rządom prowadzenie ponadnarodowych represji, co jest praktyką autorytarnych rządów skierowanych przeciwko dysydentom, dziennikarzom i aktywistom”.

Działania Apple są następstwem krytyki ze strony innych firm technologicznych, w tym Microsoftu, Meta Platforms (dawniej Facebook), właściciela Google – Alphabet i Cisco Systems.

Założyciel Telegrama na liście osób podsłuchiwanych za pomocą Pegasus

NSO nie ma sobie nic do zarzucenia

We wpisie na blogu zapowiadającym pozew w Kalifornii, Apple powiedział, że chce pociągnąć NSO Group i jej firmę macierzystą OSY Technologies “do odpowiedzialności za inwigilację i ukierunkowanie użytkowników Apple”.

Aby zapobiec dalszym nadużyciom i szkodom dla użytkowników, Apple stara się również o stały nakaz sądowy, aby zakazać NSO Group korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania Apple, usług lub urządzeń.

– przekazano.

W swojej skardze, złożonej w Sądzie Okręgowym USA dla Północnego Dystryktu Kalifornii, Apple powiedział, że narzędzia NSO były używane w “uzgodnionych wysiłkach w 2021 roku w celu namierzenia i zaatakowania klientów firmy” i że “obywatele USA byli inwigilowani przez oprogramowanie szpiegowskie NSO na urządzeniach mobilnych, które mogą i przekraczają granice międzynarodowe”. Firma twierdził, że grupa NSO stworzyła ponad 100 fałszywych poświadczeń użytkownika Apple ID, aby przeprowadzić swoje ataki.

Gigant technologiczny powiedział, że jego serwery nie zostały zhakowane, ale że NSO nadużyło i manipulowało serwerami, aby przeprowadzić ataki na użytkowników. Firma twierdzi również, że NSO Group była bezpośrednio zaangażowana w świadczenie usług konsultingowych dla oprogramowania szpiegującego, ale NSO utrzymuje, że sprzedaje swoje narzędzia tylko klientom. Producent iPhone’a powiedział, że przekaże 10 milionów dolarów, jak również wszelkie odszkodowania odzyskane w procesie sądowym, grupom badawczym zajmującym się cyberinwigilacją, w tym Citizen Lab, grupie z Uniwersytetu w Toronto, która jako pierwsza odkryła ataki NSO.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close