GospodarkaInwestycjePaństwoPrawoRynek pracyŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Samsung wybiera Teksas jako miejsce dla nowej fabryki chipów

Samsung wybuduje fabrykę chipów w Teksasie

Samsung wybrał miejsce w pobliżu miasta Taylor w Teksasie dla swojej nowej fabryki chipów komputerowych, o wartości 17 mld dolarów. Jest to największa w historii inwestycja południowokoreańskiego giganta elektronicznego w USA. Zakład ma stworzyć 2 000 miejsc pracy w branży technologicznej, a jego budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Samsung, podobnie jak kilku jego rywali, ściga się w rozszerzaniu produkcji chipów w USA, aby rozwiązać problemy związane z łańcuchem dostaw.

Z większą zdolnością produkcyjną, będziemy w stanie lepiej zaspokoić potrzeby naszych klientów i przyczynić się do stabilności globalnego łańcucha dostaw półprzewodników.

– mówi Kinam Kim, dyrektor naczelny Samsung Electronics Device Solutions.

Zakład ma być gotowy do pracy w drugiej połowie 2024 roku.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że nowy obiekt pomoże “chronić łańcuchy dostaw, ożywić bazę produkcyjną i stworzyć dobre miejsca pracy”.

Zwiększenie krajowej produkcji chipów półprzewodnikowych jest krytyczne dla naszego bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego.

– powiedziała sekretarz handlu USA Gina Raimondo.

Spadkobierca Samsunga zwolniony warunkowo z więzienia

Wzrost inwestycji w USA

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, zatweetował “Witamy w Teksasie, Samsung!”. Osobno, oświadczenie z biura gubernatora przekazało, że firma otrzyma 27 mln dolarów dotacji za tworzenie miejsc pracy w stanie. Chipy wykonane w nowym zakładzie będą wykorzystywane w wielu technologiach, w tym mobilnych, 5G, wysokiej wydajności obliczeniowej i sztucznej inteligencji.

Samsung jest jednym z największych producentów układów scalonych na świecie, zatrudniającym ponad 20 000 pracowników w USA. Firma powiedziała, że najnowsza decyzja zwiększa jej całkowitą inwestycję w największą gospodarkę świata do 47 mld dolarów.

Globalny niedobór chipów powoduje poważne zakłócenia dla producentów, którzy musieli zawiesić produkcję, ostrzegając, że dostawy będą opóźnione. Tajwański producent chipów TSMC ogłosił na początku tego roku inwestycję o wartości 100 miliardów dolarów w Arizonie, podczas gdy amerykański producent półprzewodników GlobalFoundries ogłosił, że zwiększy swoje inwestycje w stanie Nowy Jork.

Do tego dochodzą inne problemy środowiskowe, które nadwerężyły produkcję. Do produkcji chipów potrzeba dużo wody, więc susza na Tajwanie [światowy lider w produkcji chipów] nie pomogła. Nie pomogła również przerwa w dostawie prądu w Teksasie zeszłej zimy, która na pewien czas wstrzymała produkcję. Teksas jest centrum amerykańskiego przemysłu chipowego.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close