EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

USA uwolnią rezerwy ropy w celu obniżenia cen energii i benzyny

USA uwalniają rezerwy ropy

Stany Zjednoczone poinformowały, że uwolnią 50 milionów baryłek ropy ze swoich rezerw, próbując w ten sposób obniżyć gwałtownie rosnące ceny energii i benzyny. Ruch ten jest podejmowany równolegle z innymi krajami o dużej konsumpcji ropy, w tym Chinami, Indiami, Japonią, Koreą Południową i Wielką Brytanią. Prezydent USA Joe Biden wielokrotnie zwracał się do grupy państw-producentów ropy naftowej Opec o szybsze zwiększenie wydobycia. Jednak Opec trzyma się porozumienia, aby tylko stopniowo zwiększać produkcję.

Opec obawia się, że ponowny wzrost liczby przypadków koronawirusa może spowodować spadek popytu, jak to miało miejsce w szczytowym okresie pandemii. Ceny ropy naftowej osiągnęły ostatnio siedmioletnie maksima, w obliczu gwałtownego wzrostu globalnego popytu, w miarę jak gospodarki odbudowują się po kryzysie związanym z koronawirusem. To spowodowało wzrost cen benzyny i rachunków za energię w wielu krajach.

W oświadczeniu Biały Dom powiedział:

Amerykańscy konsumenci odczuwają skutki wzrostu cen gazu na stacjach benzynowych i w rachunkach za ogrzewanie domów, a amerykańskie przedsiębiorstwa również, ponieważ podaż ropy nie nadąża za popytem. Dlatego prezydent Biden wykorzystuje wszystkie dostępne mu narzędzia, aby obniżyć ceny i rozwiązać problem braku podaży.

W ramach skoordynowanych wysiłków, rząd Wielkiej Brytanii pozwoli firmom dobrowolnie uwolnić 1,5 miliona baryłek ropy z prywatnie posiadanych rezerw. Stwierdzono, że działania te będą wspierać globalne ożywienie gospodarcze, ale “wszelkie korzyści dla brytyjskich kierowców będą prawdopodobnie ograniczone i krótkotrwałe w swojej naturze”. Indie uwolnią pięć milionów baryłek, podczas gdy Korea Południowa, Japonia i Chiny ogłoszą ilość i czas swoich uwolnień w odpowiednim czasie.

Wyciek ujawnia lobbing na rzecz zmiany raportu klimatycznego ONZ

Niewystarczająco duży krok

Urzędnicy powiedzieli, że po raz pierwszy USA skoordynowały taki ruch z niektórymi z największych konsumentów ropy na świecie. Ale analitycy kwestionowali, czy będzie to miało duży wpływ.

Nie jest to wystarczająco duży krok, aby obniżyć ceny w znaczący sposób, a może nawet przynieść odwrotny skutek, jeśli skłoni Opec+ [w tym Rosję] do spowolnienia tempa zwiększania produkcji.

– powiedziała Caroline Bain, główny ekonomista ds. surowców w Capital Economics.

Jednak wysiłek Waszyngtonu, by połączyć siły z innymi dużymi gospodarkami w celu obniżenia cen energii, stanowi ostrzeżenie dla Opecu i innych dużych producentów, że muszą zająć się obawami związanymi z wysokimi cenami ropy, które w tym roku wzrosły o ponad 50%. Opec+, który obejmuje głównych producentów, takich jak Arabia Saudyjska i Rosja, wielokrotnie odrzucał prośby o pompowanie większej ilości ropy na swoich comiesięcznych spotkaniach, powodując frustrację w USA.

Będziemy kontynuować rozmowy z międzynarodowymi partnerami w tej sprawie. Prezydent jest gotowy do podjęcia dodatkowych działań, jeśli zajdzie taka potrzeba, i jest przygotowany do wykorzystania swoich pełnych władz, pracując w koordynacji z resztą świata.

– powiedział wysoki urzędnik administracji USA.

Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku, powiedział, że ruch ten może doprowadzić do tego, że Opec+ przemyśli swoją strategię i zgodzi się na zwiększenie wydobycia na spotkaniu w przyszłym tygodniu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close