HandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiatTechnologie

Tolkien Estate skutecznie blokuje kryptowalutę JRR Token

JRR Token zniknie

Tolkien Estate, fundacja zarządzająca majątkiem JRR Tolkiena, twórcy Władcy Pierścieni, skutecznie zablokowała kryptowalutę o nazwie JRR Token. Prawnicy reprezentujący majątek powiedzieli, że produkt, który został wprowadzony na rynek w sierpniu, narusza znak towarowy autora. Strony internetowe sprzedające i promujące krypto-walutę, jrrtoken.com i thetokenofpower.com, przedstawiały pierścienie, domy hobbitów i czarodzieja podobnego do Gandalfa.

Tolkien Estate złożyło skargę do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), dzień po tym, jak tokeny dla kryptowaluty ($JRR) trafiły do sprzedaży mającej na celu “zorganizowanie ludzi w kierunku wspólnego celu, jakim jest uczynienie JRR Token ‘Jeden token, aby rządzić nimi wszystkimi”. Hasło było bardzo podobne do linii “Jeden pierścień, aby rządzić nimi wszystkimi” z książki Władca Pierścieni. Prawnicy twierdzą, że również nazwa domeny jrrtoken.com, zarejestrowana w lutym 2021 roku, została “specjalnie zaprojektowana, aby wprowadzić w błąd” ludzi w przekonaniu, że ma uzasadniony związek handlowy z autorem.

Fakt, że sporna nazwa domeny przywodzi na myśl znaki towarowe skarżącego, świadczy o parodii wywołanej przez znak JRR Token, a nie o jakiejkolwiek rzekomej złej wierze. JRR” oznaczało “Journey through Risk to Reward”, czyli odniesienie do “unikalnej formy waluty cyfrowej.

– stwierdził twórca kryptowaluty.

Jednak WIPO odrzuciło to twierdzenie, mówiąc:

Dla panelu nie jest jasne, co właściwie oznacza ‘Journey through Risk to Reward’ i dlaczego termin ‘podróż’ jest istotny dla zakupu tokenów. Pozwany nie precyzuje, dlaczego sporna nazwa domeny jest humorystyczna lub zabawna, a nie jest tylko nazwą domeny wybraną ze względu na podobieństwo do znaków towarowych [posiadłości Tolkiena], aby czerpać korzyści handlowe z jej przywołania. I nie było wątpliwości, że deweloper był świadomy dzieł Tolkiena i stworzył stronę, aby handlować sławą tych dzieł.

Kryptowaluta Squid Game Token to scam, choć “wzrosty” to nawet 300000%

Tolkien Estate musi chronić nazwisko Tolkiena

Hobbit i Władca Pierścieni, przetłumaczone na 36 języków, sprzedały się w szacunkowej liczbie 100 milionów egzemplarzy. JRR Tolkien pozostaje jednym z najbardziej znanych autorów fantasy wszech czasów. Adwokat Estate Steven Maier powiedział:

Tolkien Estate ma obowiązek chronić nazwisko JRR Tolkiena i zawartość jego bardzo lubianych książek. To był szczególnie rażący przypadek naruszenia, który dążył do uzyskania korzyści finansowej poprzez skojarzenie kryptowaluty JRR Token z nazwiskiem i dziełami literackimi JRR Tolkiena. Majątek uważa, że to działanie wysyła silny sygnał, że strony trzecie nie będą mogły swobodnie korzystać z nazwiska i książek JRR Tolkiena w celu osiągnięcia korzyści finansowych.

Coraz częściej zdarza się, że nowe krypto-waluty próbują wykorzystać dobrze znane marki. W październiku został stworzony cyfrowy token inspirowany południowokoreańskim serialem Netflix Squid Game. Później okazało się, że kryptowaluta to oszustwo.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close