HandelMarketingMediaPolskaPrawoŚwiat

Protestujący pracownicy uderzyli w Amazona w Black Friday

Protestujący uderzają w Amazon w Black Friday

Black Friday należy do najbardziej pracowitych w całym roku dla firmy Amazon. Międzynarodowa koalicja związków zawodowych, grup równościowych i środowiskowych o nazwie “Make Amazon Pay” zorganizowała tego dnia masowe protesty w Wielkiej Brytanii, USA i w krajach UE. Ruch domaga się od firmy Amazon wprowadzenia zmian w swojej działalności, w tym poprawy płac, zakończenia inwigilacji pracowników oraz zaangażowania związków zawodowych.

W oddzielnym, niepowiązanym proteście, grupa ekologiczna Extinction Rebellion zablokowała wejścia do centrów dystrybucyjnych Amazon w Wielkiej Brytanii. Grupa twierdzi, że wzięła na cel 13 brytyjskich budynków, w tym największy w Dunfermline. Podobne akcje przeprowadzono w Niemczech i Holandii.

Koalicja Make Amazon Pay nie jest powiązana z grupą Extinction Rebellion, ale wśród jej członków znajdują się również grupy ekologiczne, takie jak Greenpeace.

Amazon bierze zbyt wiele, a oddaje zbyt mało.

– twierdzi, wspierana przez związki zawodowe, kampanie oddolne i organizacje non-profit w poszczególnych krajach.

W Wielkiej Brytanii są to m.in:

 • The GMB Union
 • Trades Union Congress
 • Momentum
 • War on Want
 • International Transport Workers’ Federation
 • Labour Behind the Label

Żaden z brytyjskich magazynów Amazona nie należy do związków zawodowych, więc zgodnie z prawem nie mogą one strajkować. Wielu pracowników będzie pracować w tym dniu, ale grupy kampanijne, do których należą pracownicy Amazon, organizują protesty w budynkach Amazon w Coalville, Leicestershire, Coventry, Peterborough oraz w siedzibie głównej w Londynie, ale do strajków zachęca się także w innych miejscach.

Protesty w wielu miejscach

W Niemczech związek zawodowy Verdi wezwał pracowników głównych centrów wysyłkowych do strajku, który rozpoczął się w środę wieczorem. We Francji, główny związek zawodowy CGT również wzywa pracowników do odłożenia narzędzi. Na całym świecie prawie 50 organizacji podpisało się pod listą “wspólnych żądań”, opublikowaną przez koalicję Make Amazon Pay, które obejmują:

 • podniesienie płac pracowników magazynów i dodatki za pracę w warunkach zagrożenia i w godzinach szczytu,
 • zaprzestanie “nadzoru” nad pracownikami i surowe cele dotyczące wydajności,
 • wydłużenie zwolnień lekarskich i poprawa śledzenia i raportowania Covid-19,
 • zniesienie statusu pracy dorywczej i działań “niszczących” związki zawodowe,
 • płacenie podatków bez korzystania z luk i rajów podatkowych.

Protesty odbywają się także w Polsce. Razem z Lewicą protestuje AgroUnia.

Owen Espley, z grupy kampanijnej War on Want, powiedział:

Amazon nadużywa swojej dominacji w całym handlu detalicznym online, usługach w chmurze i logistyce, aby stworzyć nieuczciwą konkurencję, która obniża standardy dla wszystkich. Pracownicy Amazona borykają się z niebezpiecznymi warunkami, ciągłym nadzorem i są traktowani jak roboty. Nadszedł czas, aby Amazon płacił uczciwe płace, uczciwe podatki i za swój wpływ na planetę.

Black Friday, Cyber Monday – łap okazje, uważaj na pułapki

Obawy dotyczące bezpieczeństwa

Związek GMB opublikował również dane, które pokazały, że wezwania pogotowia ratunkowego do magazynów Amazon wzrosły o prawie 50% w okresie poprzedzającym Black Friday. Amazon powiedział, że informacje są “niekompletne, pozbawione kontekstu i zaprojektowane tak, aby celowo wprowadzać w błąd”.

Wiemy, że nie jesteśmy idealni i staramy się poprawiać każdego dnia, ale faktem jest, że Amazon ma średnio 40% mniej urazów w porównaniu do innych firm transportowych i magazynowych w Wielkiej Brytanii.

– powiedział rzecznik.

Twierdzi, że “zdecydowana większość” wizyt karetek pogotowia w budynkach firmy dotyczyła wcześniej istniejących schorzeń.

Mick Rix, z GMB Union, powiedział:

Ta firma jest pandemicznym spekulantem, który może sobie pozwolić na lepsze działanie. Nadszedł czas, aby Amazon usiadł ze swoim związkiem zawodowym pracowników GMB i uczynił Amazon wspaniałym, bezpiecznym miejscem do pracy.

Amazon zgłosił potrojenie zysków na początku tego roku. Sukces firmy jest przypisywany pandemii Covid-19.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close