GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Morawiecki: KE nie zgodziła się na obniżkę VAT. KE: Nikt nas nie pytał

Morawiecki krytykuje KE

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował tzw. tarczę antyinflacyjną, mówiąc, że jednym z jej elementów mają być specjalne dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, by zamortyzować wzrost cen żywności. Premier pochwalił się, że rząd PiS zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. Szef rządu przekazał jednak, że do takiej obniżki nie dojdzie, bo nie zgodziła się na to Komisja Europejska.

KE ma jednak inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody, póki co nie ma.

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier wyjaśnił, że w związku z tym zostanie wprowadzony “możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe”. Informację tę powtarzali później inni członkowie rządu, m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Kurdej-Szatan nie została zwolniona z PLAY. To fake news Pudelka i TVP Info

Morawiecki kłamał?

Sęk w tym, że tak nie było, a urzędnicy KE wskazują, że Morawiecki – mówiąc delikatnie – mija się z prawdą. W rozmowie z portalem 300gospodarka.pl urzędnik Komisji Europejskiej powiedział, że rząd PiS nawet nie wnioskował o obniżkę VAT.

Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić.

– stwierdził.

Urzędnik KE przypomniał, że “wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności, ale dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.”.

W sieci zawrzało, a Morawiecki jest nazywany przez internautów “patologicznym kłamcą” i porównuje się go do bajkowej postaci Pinokia, któremu rósł nos, gdy kłamał. Na razie premierowi nos nie rośnie, ale o słowa premiera i okoliczności (nie)złożenia w Brukseli wniosku o zerową stawkę VAT na żywność, portal 300gospodarka.pl zapytał też Kancelarię Premiera. Do czasu publikacji artykułu portal nie uzyskał odpowiedzi.

Źródło: Money

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close