GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Omikron, nowy wariant COVID, uderzył w światowe giełdy

Omikron uderza w giełdy

Rynki akcji na całym świecie gwałtownie spadły po tym, jak odkrycie Omikron, nowego wariantu wirusa Covid wzbudziło obawy o ożywienie gospodarcze. Indeks wiodących brytyjskich akcji FTSE 100 zamknął się na poziomie 3,7%, podczas gdy główne rynki w Niemczech, Francji i USA również zanotowały spadki. Mocno ucierpiały akcje linii lotniczych i firm turystycznych, a należące do BA linie IAG i Wizz Air spadły o 15%. Tui stracił 10%.

Neil Wilson, główny analityk rynku w Markets.com powiedział, że inwestorzy obawiają się, że nowy wariant Covid “doprowadzi do nowych blokad, ograniczeń mobilności i niższego wzrostu gospodarczego”. Na Wall Street, indeks Dow Jones spadł o 2,8% w skróconym dniu handlowym po czwartkowym Święcie Dziękczynienia. W nocy spadły również giełdy w Japonii, Hongkongu i Australii, a także indeksy w Indiach i Korei Południowej.

Dziś jest Black Friday dla detalistów, ale teraz jest ‘Red Friday’ dla rynku akcji.

– powiedział Patrick O’Hare w Briefing.com.

Obawy, że nowy wariant Omikron może spowolnić globalny wzrost gospodarczy, spowodowały również gwałtowny spadek cen ropy. Amerykańska ropa WTI spadła o 11,3% do 69,53 USD za baryłkę, podczas gdy europejski benchmark Brent spadł o 10,2% do 73,81 USD. Cena złota – przystani dla inwestorów w niespokojnych czasach – wzrosła. Pomimo spadku FTSE 100, indeks ten jest nadal notowany o prawie 12% wyżej niż rok temu.

Spadek cen ropy to sposób, w jaki rynek wyraża swoje obawy o zmniejszenie aktywności gospodarczej. Drugą stroną spadku cen surowców jest to, że słabsze ceny ropy powinny przynieść pewną ulgę, jeśli chodzi o presję inflacyjną.

– powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

Coraz więcej krajów wprowadza zakaz lotów do i z państw południowej Afryki. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że inne kraje UE również powinny “podjąć działania”.

Szwajcarzy zagłosują w referendum nad zniesieniem obostrzeń

Omikron – co o nim wiemy?

Światowi eksperci ds. wirusologii są zgodni, że odkryty w RPA nowy wariant Omikron stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa.

Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje.

– mówi Lawrence Young, wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii.

Omikron zawiera łącznie około 50 mutacji i co najważniejsze, jak wynika z badań naukowców zajmujących się genomiką w RPA, ponad 30 tych mutacji znaleziono w białku kolczastym – strukturze, której wirus używa, aby dostać się do atakowanych komórek. Neil Ferguson, dyrektor MRC Center for Global Infectious Disease Analysis w Imperial College London, stwierdził, że liczba mutacji w białku kolczastym jest “bezprecedensowa”.

Gen białka kolczastego stanowi cel większości szczepionek. Dlatego istnieje obawa, że ten wariant może mieć większy od poprzednich wariantów potencjał unikania zapory odpornościowej, którą mają zapewniać szczepionki.

– powiedział Ferguson.

Dr Ashish Jha, dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Browna w USA, powiedział, że nowy wariant “zachowuje się inaczej” i “wygląda na to, że jest znacznie bardziej zaraźliwy niż wariant Delta”.

Szybko stał się dominujący w Afryce Południowej, w regionach, w których został odkryty. To odbyło się w ciągu kilku dni, a nie miesięcy.

– ostrzegł Jha.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Wariant został jednak także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. Wariant mógł dotrzeć również do Niemiec i Czech.

Źródło: BBC, RMF24

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close