PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Izrael wprowadzi zakaz podróżowania dla obcokrajowców

Izrael wprowadzi zakaz podróżowania

Rząd Izraela dąży do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich obywateli Izraela powracających z zagranicy. Izrael ma również zakazać obcokrajowcom wjazdu do kraju przez 14 dni i zastosować nadzór, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego szczepu wirusa Covid. Zakaz ma wejść w życie o północy w niedzielę, po uzyskaniu pełnej zgody rządu.

Do tej pory Izrael potwierdził jeden przypadek potencjalnie bardziej zakaźnego szczepu Omikron, który po raz pierwszy został wykryty w RPA. Od tego czasu wiele krajów zakazało podróży do RPA i jej sąsiadów. RPA skarżyła się, że jest karana – zamiast oklaskiwana – za odkrycie Omikronu na początku tego miesiąca.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że nowy wariant jest “niepokojący”, z wczesnymi dowodami sugerującymi wyższe ryzyko ponownego zakażenia. WHO ostrzegła jednak przed pochopnym wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu, mówiąc, że powinny one opierać się na “naukowym podejściu opartym na ryzyku”.

Izraelski gabinet koronawirusa uzgodnił serię nowych ograniczeń na spotkaniu kryzysowym późno w sobotę i podlegają one ostatecznemu zatwierdzeniu przez większy gabinet. Oprócz zakazu wjazdu dla nie-Izraelczyków, dla wszystkich zaszczepionych obywateli Izraela będzie obowiązywać trzydniowa obowiązkowa kwarantanna, a dla tych, którzy nie zostali zaszczepieni – siedmiodniowa.

Gabinet zezwolił również na objęcie nadzorem potwierdzonych pacjentów z koronawirusem przez izraelską agencję bezpieczeństwa Szin Bet. W oświadczeniu premier Naftali Bennett powiedział, że zostanie wykorzystana technologia śledzenia telefonów.

Omikron, nowy wariant COVID, uderzył w światowe giełdy

Omikron wzbudza strach

Wcześniej w sobotę Izrael umieścił 50 państw afrykańskich na tzw. czerwonej liście. Wszyscy obywatele Izraela powracający z tych krajów muszą odbyć kwarantannę w zatwierdzonych przez rząd hotelach i poddać się testom na Covid. W piątek wprowadzono zakaz wjazdu do Izraela obcokrajowców z większości krajów afrykańskich.

Izrael potwierdził ponad 1,3 mln zakażeń wirusem Covid od początku pandemii, z ponad 8 100 zgonów – podaje amerykański uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

W innych wydarzeń związanych z Covid:

  • Wielka Brytania ogłosiła, że testy PCR będą obowiązkowe dla wszystkich wjeżdżających do kraju, a wszystkie kontakty nowych przypadków wariantu będą musiały się samoizolować.
  • W Austrii tysiące ludzi protestowało przeciwko rządowym planom wprowadzenia obowiązkowych szczepień.
  • Szwajcaria zaostrzyła wymogi kwarantanny dla podróżnych z kilku krajów europejskich i afrykańskich. Wczesne sygnały z referendum wydają się sugerować, że wyborcy popierają rządowy plan dotyczący certyfikatu paszportowego Covid, który jest wymagany, aby dostać się do większości miejsc publicznych.
  • Sekretarz Stanu USA Antony Blinken pochwalił RPA za szybkie dzielenie się informacjami z całym światem. Powiedział, że jej przejrzystość powinna służyć jako model dla świata, a on sam rozmawiał ze swoim południowoafrykańskim odpowiednikiem o współpracy w zakresie szczepień ludzi w Afryce.
  • Australia powiedziała, że loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Lesotho, Eswatini, Seszeli, Malawi i Mozambiku zostaną zawieszone na 14 dni. Nie-Australijczycy, którzy byli w tych krajach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, mają zakaz wjazdu do Australii.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close