NaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Szwajcarzy poparli w referendum certyfikaty COVID-owe

Szwajcarzy popierają certyfikaty Covid

Szwajcarzy zdecydowanie poparli w referendum prawo stojące za krajowymi certyfikatami Covid, po napiętej kampanii antyszczepionkowców, w której doszło do bezprecedensowego poziomu wrogości. Wczesne wyniki w niedzielę pokazały, że około dwie trzecie głosujących poparło ustawę. Policja odgrodziła siedzibę rządu i parlamentu w Bernie w oczekiwaniu na protesty.

Wyniki z 16 z 26 kantonów Szwajcarii pokazały, że 61,9% głosujących opowiedziało się za ustawą, przy 64% frekwencji. Referendum odbyło się w momencie, gdy nowy wariant Covid-19 Omikron, sklasyfikowany jako wariant niepokojący przez Światową Organizację Zdrowia, wstrząsnął krajami i rynkami na całym świecie. Głosowanie odbyło się również w czasie, gdy liczba nowych przypadków Covid w Szwajcarii była ponad siedmiokrotnie wyższa niż w połowie października.

Ustawa stanowi podstawę prawną dla certyfikatu Covid wskazującego, że dana osoba została zaszczepiona lub wyzdrowiała z choroby. Przeciwnicy twierdzą, że certyfikat, który jest wymagany od września, aby uzyskać dostęp do restauracji i innych pomieszczeń zamkniętych i działań, tworzy system “apartheidu”.

Podobnie jak w całej Europie, w Szwajcarii narasta gniew z powodu restrykcji mających na celu powstrzymanie pandemii i presja, by się zaszczepić. Ale w kraju, w którym referenda odbywają się co kilka miesięcy w klimacie grzeczności i wyważonej debaty, gwałtowne napięcia wokół głosowania były szokiem. Policja zwiększyła ochronę wokół kilku polityków, którzy stanęli w obliczu zalewu obelg, a nawet gróźb śmierci.

Podczas kampanii wyborczej wielokrotnie dochodziło do protestów, którym często przewodzili “Freiheitstrychler”, czyli “Obwoływacze Wolności” – mężczyźni ubrani w białe koszule wyszywane kwiatami szarotki alpejskiej i z dwoma dużymi krowimi dzwonkami zawieszonymi na jarzmie spoczywającym na ich ramionach. Niektóre z demonstracji doprowadziły do gwałtownych starć z policją, która użyła gumowych kul i gazu łzawiącego, aby opanować tłum.

Szwajcaria: Wyniki referendum o małżeństwach jednopłciowych

Antyszczepionkowcy winią rząd

Michelle Cailler, rzeczniczka grupy Przyjaciół Konstytucji, która sprzeciwiła się ustawie, powiedziała, że przyznanie takich uprawnień rządowi było “niezwykle niebezpieczne dla demokracji”.

Co jest bardzo żenujące, to fakt, że ta ustawa narusza szereg praw konstytucyjnych, a w szczególności artykuł 10 o wolności osobistej z tym certyfikatem Covid, który ustanawia prywatność szczepienia. Więc jest to niezwykle szokujące dla kraju takiego jak Szwajcaria.

– powiedziała AFP po głosowaniu.

Jeśli chodzi o przemoc wokół głosowania, której jej grupa nie popiera, powiedziała:

Rząd powinien zadać sobie pytanie, czy nie jest odpowiedzialny za ewentualne ekscesy, poprzez popychanie ludzi do granic możliwości za pomocą środków przymusu, które mają niezwykle poważne szkody uboczne – znacznie gorsze niż ta epidemia – i cóż, może to popycha ludzi do nadmiernych reakcji.

W niedzielnych gazetach, prezydent Szwajcarii, Guy Parmelin, wezwał więcej ludzi, aby zgłosili się na szczepienie. Około 67% ludności Szwajcarii jest w pełni uodpornione, a kolejne 2% otrzymało pierwszą z dwóch dawek. Szwajcarzy popierają również obowiązek szczepień. Sondaż Instytutu Link, przeprowadzony wśród 1300 osób dla gazety SonntagsBlick, wykazał, że 53% z nich popiera obowiązkowe szczepienia. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie w tej sprawie do referendum.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close