GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Niedzielski jednak zmienił zdanie? Od grudnia nowe obostrzenia

Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia pandemiczne. Nowe restrykcje mają wejść w życie już od 1 grudnia i będą trwać – teoretycznie – do 17 grudnia. Szef resortu zdrowia przedstawił “Pakiet alertowy” na konferencji prasowej.

Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii #COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. Chcę poinformować, że w związku z pojawieniem się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko.

– stwierdził minister.

Nowe obostrzenia dotyczą zmiany obowiązujących już limitów:

  1. Wszystkie obiekty, które dotąd mogły być zapełnione w 70%, będą mogły być zapełnione w 50%. To dotyczy gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.
  2. Zgromadzenia i uroczystości (wesela, dyskoteki) – obecnie może w nich uczestniczyć 150 osób, a będzie mogło 100.
  3. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit zostanie obniżony z 500 osób do 250 osób.
  4. Siłownie, centra fitness i inne obiekty sportowe, w których obecnie może przebywać jedna osoba na 10 m2 – limit zostanie podniesiony do 1 osoby na 15 m2

Rząd ma w planach jednak nie tylko zmniejszanie limitów i ograniczenia wewnątrz kraju, ale i zmiany na granicach.

Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich – RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugim elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

– poinformował Adam Niedzielski.

Minister podkreślił, że trzeba działać bardzo pilnie i uszczelnienia granicy zostaną wprowadzone już na początku grudnia.

Szwajcarzy poparli w referendum certyfikaty COVID-owe

Niedzielski zmienił zdanie?

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu szef resortu zdrowia opowiadał o nowych przypadkach zachorowań w Porannej rozmowie w RMF FM . Robert Mazurek dopytywał ministra zdrowia o ewentualne wprowadzenie nowych restrykcji. Szef resortu stwierdził jednak, że jesteśmy teraz w innej rzeczywistości niż rok temu. Zdobył się też na chwilę szczerości, dając tym samym paliwo dla wszystkich antyszczepionkowców i koronasceptyków.

Wprowadzenie restrykcji w listopadzie ub. roku nie spowodowało, że było mniej zakażeń. Wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem zapobiegania pandemii.

– stwierdził Adam Niedzielski.

Opozycja grzmi, że rząd PiS nic nie robi i całkowicie poddał się w walce z koronawirusem. Politycy i publicyści sugerują, że Niedzielski działa po omacku, aby nie zrazić elektoratu PiS i nie stracić poparcia. Najnowsze sondaże pokazują dalszy spadek notowań PiS.

Warto wspomnieć, że tego samego dnia profesor Andrzej Horban mówił w TVN24, że “jeżeli ludzie się nie zaszczepią i się nie opamiętają, to jesteśmy skazani” na dodatkowe obostrzenia. Powiedział, że dotyczyłyby one miejsc, gdzie jest najwięcej zakażeń.

Jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to przynajmniej w tych powiatach, tych miejscach, gdzie jest dużo zakażeń, na pewno będzie trzeba wprowadzić znaczące ograniczenia. Jeżeli ludzie się nie zaszczepią i się nie opamiętają, to jesteśmy na to skazani.

– stwierdził.

Źródło: RMF24, TVN24

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close