GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Barbados staje się republiką i rozstaje się z królową

Barbados staje się republiką

Barbados oficjalnie usunął królową Elżbietę II z urzędu głowy państwa i stał się najnowszą republiką na świecie. Podczas nocnej ceremonii w stolicy kraju Bridgetown, Sandra Mason została zaprzysiężona na prezydenta. Książę Walii i barbadoska piosenkarka Rihanna wzięli udział w wydarzeniu, które zbiegło się z 55. rocznicą niepodległości kraju.

W swoim przemówieniu książę Karol przyznał, że karaibska wyspa doświadczyła “przerażającej potworności niewolnictwa”. Nowa era dla Barbadosu kończy wieki wpływów Wielkiej Brytanii, w tym ponad 200 lat, kiedy wyspa była centrum transatlantyckiego handlu niewolnikami. Na znak oficjalnej zmiany władzy oddano ostatni salut w stronę brytyjskiej monarchii, a flaga Royal Standard została opuszczona i zastąpiona.

Przemawiając jako gość honorowy uroczystości, książę Karol podkreślił ciągłość więzi między dwoma narodami pomimo zmiany statusu konstytucyjnego. Określił ten moment jako nowy początek, po czym został odznaczony przez nowego prezydenta prestiżowym Orderem Wolności Barbadosu. Królowa Elżbieta przekazała krajowi swoje “najserdeczniejsze życzenia” szczęścia, pokoju i dobrobytu w przyszłości i powiedziała, że naród ten zajmuje “specjalne miejsce” w jej sercu.

72-letnia prezydent Sandra Mason była gubernatorem generalnym wyspy od 2018 roku. Została nazwana prezydentem-elektem narodu po głosowaniu w parlamencie w zeszłym miesiącu. Ona teraz zastępuje królową jako głowę państwa.

Vessel Republic Barbados wypłynął w swój dziewiczy rejs. Oby przetrwała wszystkie burze i bezpiecznie wylądowała na horyzoncie i brzegach, które są przed nami.

– powiedziała po zaprzysiężeniu.

Rihanna została miliarderką i najbogatszą piosenkarką świata!

Niewolnicza przeszłość

Barbados ogłosił swój plan stania się republiką w zeszłym roku, ale pozostanie w ramach Wspólnoty Narodów. Dawniej znana jako Brytyjska Wspólnota Narodów, jest luźnym stowarzyszeniem byłych brytyjskich kolonii i obecnych dependencji, wraz z niektórymi krajami, które nie mają historycznych powiązań z Wielką Brytanią.

Czołowe osobistości kraju, w tym premier Mia Mottley, przysięgły wierność Barbadosowi przed nowym prezydentem podczas ceremonii, która trwała kilka godzin. Później ogłosiła, że ​​gwiazda pop, Rihanna, zostanie nazwana bohaterką narodową. Artystka i bizneswoman, której pełne nazwisko brzmi Robyn Rihanna Fenty, w 2018 roku została ambasadorką swojego kraju.

Obyś nadal błyszczała jak diament i przyniosła zaszczyt swojemu narodowi.

– powiedziała Mottley, w nawiązaniu do jednej z piosenek Rihanny.

Premier kraju określił przejście do republiki jako “przełomowy moment”, który sprawi, że Barbados całkowicie porzuci swoją kolonialną przeszłość. Była to jedna z pierwszych kolonii niewolniczych w Anglii. Angielscy osadnicy po raz pierwszy zajęli wyspę w 1627 roku i pod brytyjską kontrolą stała się ona plantacją cukru, na której pracowali niewolnicy sprowadzeni z Afryki.

Niewolnictwo zostało zniesione na Barbadosie w 1834 roku, a kraj uzyskał pełną niepodległość w 1966 roku. Przed Barbadosem, ostatnim krajem, który usunął królową jako głowę państwa, był Mauritius w 1992 roku. Barbados, liczący około 285 000 mieszkańców, jest jedną z najludniejszych i najlepiej prosperujących wysp karaibskich. Niegdyś silnie uzależniona od eksportu cukru, gospodarka Barbadosu zdywersyfikowała się, ale została mocno dotknięta przez Covid-19, który negatywnie wpływa na turystykę i wzrost cen spowodowany zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close