InwestycjeMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTechnologie

GW: Rząd PiS chce kontrolować Internet! Rząd: To nieprawda

GW: Powstanie Narodowy Operator kontrolujący internet

Gazeta Wyborcza informuje, że rząd PiS planuje powołanie “Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa”. W praktyce – według “GW” – oznacza to, że wszystkie działające w Polsce sieci komórkowe, aby móc świadczyć swoje usługi w najwyższej jakości, będą zmuszone korzystać z pośrednictwa “narodowego operatora”. “Narodowy operator” będzie nie tylko zapewniał zasięg sieci 5G, ale także posiadał kontrole nad danymi przesyłanymi za jej pośrednictwem. Według “GW”, “Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa” ma też przejąć wszystkie już udostępniane sieciom komórkowym częstotliwości. Obecnie zarządza nimi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podobne rozwiązania już funkcjonują na świecie. Dokładnie to w Rosji, w Korei Południowej i państwach arabskich, gdzie kontroluje się internet…

Wystarczy, że operatorom komercyjnym nie zostaną odnowione koncesje na częstotliwości. ‘Operator narodowy’ udostępni im je wtedy jako swoją sieć bazową. Państwo odzyska monopol i kontrolę. Będzie też mogło, dyktując różne warunki cenowe za dostęp do swojej sieci, wpływać na pozycje poszczególnych telekomów na rynku.

– pisze “Wyborcza”.

System kontrolowanego przez państwo “narodowego operatora” działa już w Rosji pod nazwą Runet. “GW” wskazuje, że tamtejszy państwowy operator “Runet” – jak wykazały testy – w razie potrzeby jest w stanie pozbawić internetu wszystkich Rosjan. Kreml tłumaczy jednak, że to sposób na “cyberagresję” z Zachodu.

Rosyjska opozycja i obrońcy wolności nie mają wątpliwości, że chodzi o inwigilację i kontrolę nad całą cyberprzestrzenią. W praktyce polega to na tym, że każdy działający w Rosji operator instaluje na swoich urządzeniach “czarną skrzynkę” zarządzaną przez operatora państwowego, przez którą przechodzi cały jego ruch w internecie. Właściciel takiej skrzynki (czyli państwo) może bez wiedzy i zgody operatora oraz użytkowników prowadzić kontrolę i np. blokować niewygodne dla władzy strony. Operator nie ma prawa ingerować w zawartość urządzenia.

– czytamy na stronie “GW”

Pegasus nie trafi do Polski. Izrael uznał PiS za “autorytarny reżim”

Cyberpolicja i “wiele nieścisłości”

Jak wskazuje “GW, gdy w Polsce “operator narodowy” w pełni przejmie dostawy częstotliwości, bezpośredni dostęp do “czarnych skrzynek” będzie miała “cyberpolicja”. Jej powołanie pod koniec lipca ogłosili premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA i koordynator służb Mariusz Kamiński oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Była to odpowiedź na aferę z wyciekiem maili Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera. Oficjalna nazwa nowej struktury to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Kamiński zapewniał, że Biuro zacznie działać już w styczniu 2022 r.

Na doniesienia “Wyborczej” zareagował rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według niego informacje Gazety zawierają “wiele nieścisłości”. Zaoferował swoją pomoc “w wyjaśnieniu kwestii technicznych sieci 5G”. Z kolei “w kwestiach strategicznych” – jak dodał – pomocne może okazać się departament KPRM odpowiadający za cyfryzację. Jak zapewnił w kolejnych wpisach, operatorzy komórkowi do świadczenia usług 5G otrzymają częstotliwości w ramach “aukcji”.

Otoczenie regulacyjne dotyczące sieci telekomunikacyjnych jest bardzo skomplikowane, zapraszam do nas na spotkanie, zaproszę naszych ekspertów merytorycznych i po kolei wyjaśnimy wszystkie niejasności i niepewności.

– dodał.

Na tekst Wyborczej zareagował również rząd. Na stronie Cyfryzacji KPRM czytamy, że Gazeta Wyborcza pisze nieprawdę w sprawie działań rządu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa będzie świadczył usługi telekomunikacyjne wyłącznie niektórym podmiotom administracji publicznej z wykorzystaniem bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej precyzyjnie określonym w projekcie ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Przykładowo, podmioty te to ministerstwa, czy urzędy obsługujące organy wykonujące zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego jak Policja.

– informuje Kancelaria Premiera.

Zawarte w artykule twierdzenia jakoby Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa „(…) będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy, czyli ich klienci, przesyłają, a nawet gdzie się znajdują” są absolutną nieprawdą. Dane operatorów i ich klientów nie są w żaden sposób zagrożone.

– dodaje.

Źródło: GW

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close