PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Polska uznana za kraj “wysokiego ryzyka”. W sprawie COVID, jakby co

Niemcy zakwalifikowały Polskę jako obszar wysokiego ryzyka

Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że ze względu na wysoką liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce, niemiecki rząd zaklasyfikował nasz kraj jako obszar wysokiego ryzyka. Razem z Polską, na liście znalazła się również Szwajcaria.

Decyzja Niemiec oznacza, że wszystkie osoby przybywające z obu krajów, które nie zostały w pełni zaszczepione lub nie są ozdrowieńcami, muszą zostać poddane kwarantannie przez 10 dni. Co prawda, po pięciu dniach mogą zostać zwolnione z kwarantanny, ale ich test na obecność koronawirusa musi dać negatywny wynik. Kwarantanna nie ominie również dzieci poniżej dwunastego roku życia. Te muszą odbyć pięciodniową kwarantannę. Z kolei osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą wypełnić cyfrową deklarację wjazdu.

Nie ma tego złego, co by w TVP na dobre nie wyszło. Słynny “paskowy” będzie mógł pochwalić nasz kraj za to, że “gonimy Zachód”. Na liście obszarów wysokiego ryzyka znajdują się bowiem od niedawna także takie kraje sąsiadujące z Niemcami, takie jak Holandia, Belgia czy Austria, z wyjątkiem pojedynczych gmin, jak również Liechtenstein, Jordania i Mauritius. Natomiast usunięte z listy zostały: Tajlandia, Uzbekistan oraz St. Vincent i Grenadyny na Karaibach.

Niedzielski kapituluje w walce z COVID: Restrykcje są mało skuteczne

Wzrost zakażeń w Polsce

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Decydujące znaczenie mają tu jednak nie tylko dane dotyczące zakażeń, ale również inne kryteria, w tym szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji związanej z koronawirusem.

W Afryce istnieje osiem obszarów występowania wirusa, w odniesieniu do których stosuje się jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia wjazdu. Zostały one zakwalifikowane do najwyższej kategorii ryzyka ze względu na rozprzestrzenianie się wariantu Omikron.

Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało aż o 25 576 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 502 pacjentów. Tydzień wcześniej, w sobotę 27 listopada, odnotowano 26 182 nowych zakażeń i 378 zgonów. Od początku pandemii odnotowano w naszym kraju 3 649 027 zakażeń SARS-CoV-2 i 85 630 zgonów. Nie mówiąc już o nadmiarowych zgonach, spowodowanych niewydolnością systemu…

Źródło: DW

        

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close