Biznesowi celebryciBusiness lifestyleKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPrawoŚwiat

CNN wywaliła prezentera, bo wybielał brata, oskarżonego o molestowanie

CNN zwolniło Chrisa Cuomo

Amerykański prezenter Chris Cuomo został zwolniony przez CNN za pomoc, jakiej udzielił swojemu bratu, byłemu gubernatorowi Nowego Jorku Andrew Cuomo, gdy ten walczył z zarzutami o molestowanie. Decyzja ta zapadła po tym, jak stacja podała, że pojawiły się dodatkowe informacje na temat zakresu zaangażowania Chrisa Cuomo w obronę starszego brata. Andrew Cuomo zrezygnował w sierpniu po tym, jak prokuratorzy powiedzieli, że molestował pracownice.

Chris Cuomo powiedział w oświadczeniu, że jest rozczarowany decyzją stacji w jego sprawie. Pracował dla sieci od 2013 roku i stał się jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych prezenterów wiadomości, ostatnio prowadząc relację CNN z wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku. W oświadczeniu stacja przekazała, że “szanowana firma prawnicza” została wynajęta do zbadania wysiłków Chrisa Cuomo, aby pomóc jego bratu politykowi walczyć z zarzutami o molestowanie seksualne. Jednak w trakcie tego dochodzenia “pojawiły się nowe informacje”, które doprowadziły do rozwiązania umowy z Chrisem Cuomo “ze skutkiem natychmiastowym”.

Chris Cuomo został już zawieszony przez stację we wtorek po tym, jak ujawniono zakres jego zakulisowych działań mających na celu pomoc bratu w skandalu. Wówczas sieć stwierdziła, że choć “docenia wyjątkową pozycję Chrisa Cuomo i rozumie jego potrzebę stawiania rodziny na pierwszym miejscu, a pracy na drugim”, to rady, które oferował swojemu bratu były naruszeniem etyki dziennikarskiej.

Dokumenty ujawnione w poniedziałek przez nowojorską prokurator generalną Letitię James pokazały, że młodszy Cuomo nieustannie naciskał na pracowników gubernatora, by pozwolili mu odgrywać większą rolę w obronie brata.

Musisz mi zaufać. Popełniamy błędy, na które nie możemy sobie pozwolić.

– napisał w marcu SMS-a do Melissy DeRosy, sekretarki brata.

Zobowiązał się również do skontaktowania się z innymi amerykańskimi mediami, aby spróbować dowiedzieć się o innych zarzutach, które pojawiły się w najbliższym czasie.

Wg NBP najlepsi dziennikarze to ci wspierający władzę

Widzowie muszą ufać stacji

W e-mailu dla pracowników widzianym przez New York Times, prezes CNN Jeff Zucker powiedział:

Oczywiste jest, że te decyzje nie są łatwe, a w grę wchodzi wiele złożonych czynników.

Zwolnienie gwiazdora wywołało poważne pytania o standardy dziennikarskie w USA. Korespondent CNN ds. mediów Brian Stelter powiedział, że “widzowie muszą być w stanie zaufać temu, co słyszą w telewizji, kiedy CNN relacjonuje delikatną historię, nawet jeśli dotyczy ona członka rodziny kolegi ze stacji”.

Rodzina Cuomo od dawna jest jedną z najbardziej dominujących dynastii w amerykańskiej polityce. Andrew Cuomo był wybierany na trzy kolejne kadencje jako gubernator Nowego Jorku, a ich ojciec Mario kierował stanem przez ponad dekadę w latach 1983-1994. Przed swoją rezygnacją w październiku Andrew Cuomo był czołową postacią polityczną, zanim po śledztwie prowadzonym przez jego własnego prokuratora generalnego stwierdził, że molestował seksualnie i obmacywał 11 pracujących dla niego kobiet.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close