MediaŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Twitter zawiesił setki lewicowych kont dzięki prawicowym ekstremistom

Twitter zawiesił setki kont zwyczajnych użytkowników po tym, jak prawicowi ekstremiści zaczęli nadużywać nową politykę portalu o udostępnianiu prywatnych mediów. Osoby te wykorzystywały zaktualizowane zapisy, aby ukryć swoje powiązania z organizacjami ekstremistycznymi, a także ukrywać swoją działalność na portalu. Co więcej, niektóre grupy specjalnie atakowały lewicowe konta, tylko po to, aby doprowadzić do ich zawieszenia.

Twitter zawieszał lewicowe konta przez zgłoszenia prawicowych ekstremistów

Jak informuje The Verge i The Washington Post, Twitter omyłkowo zawiesił wiele kont, po tym jak prawicowi ekstremiści naruszali nową politykę prywatności. W zamierzeniu aktualizacja była oceniona pozytywnie. Wszystko dlatego, że dzięki niej osoby fizyczne mogą zażądać usunięcia filmów, lub zdjęć, na których się znajdują. Niemniej jednak dotyczy to także wieców, demonstracji i protestów sfilmowanych przez media.

Zobacz również: Jack Dorsey rezygnuje ze stanowiska dyrektora naczelnego Twittera

I choć aktualizacja polityki dotyczyła przede wszystkim poszanowania prywatności użytkowników, to szybko została wykorzystana w innym celu. Problem był bowiem w tym, że można było jednocześnie zgłaszać wszystkie profile, które mogły “naruszać intymność użytkowników”. Niektóre grupy szybko zaczęły atakować i doprowadzać do zablokowania profili, które na przykład promowały ideologię lewicową.

Niejasna polityka firmy doprowadziła do wielu niesłusznych blokad, ponieważ niektóre grupy zwołują się na Telegramie do systematycznego zgłaszania niechcianych treści. Co istotne, Twitter nie skomentował obecnej sytuacji, ani nie potwierdził, czy takie ataki naprawdę miały miejsce. The Verge wskazał jednak, że administratorzy otrzymali nakaz głębszej analizy każdego zgłoszenia, oraz odrzucać ewentualne próby trolligu.

Niemniej jednak, jak informuje The Washington Post, nowa polityka Twittera doprowadziła między innymi do usunięcia zdjęcia z 2019 roku, Na fotografii znalazł się pewien lokalny polityk, który uczęszczał na zgromadzeniach ekstremistycznej grupy Proud Boys.

Zobacz również: Apele, Twittery i zmiany rozporządzeń dla Kurskiego. Witamy w państwie z kartonu [FELIETON]

Usuwanie niewygodnych zdjęć politycznych może się wiązać zatem z zagrożeniem wolności dziennikarskiej,. Co więcej, jak wskazują eksperci, może ułatwić stworzenie prób tuszowania pewnych niewygodnych wydarzeń, które zostały utrwalone na nośnikach zewnętrznych.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close