BudownictwoGospodarkaHandelInwestycjeNieruchomościPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Żona Morawieckiego zarobiła na kościelnych działkach blisko 15 mln zł

Żona Morawieckiego sprzedała kościelne działki

Iwona Morawiecka, żona premiera Mateusza Morawieckiej zarobiła 14 milionów złotych na sprzedaży słynnej wrocławskiej ziemi. Morawieccy kupili ziemię w 2002 roku od Kościoła za 700 tysięcy złotych. Oznacza to, że żona Morawieckiego sprzedała zakupiony od Kościoła grunt za prawie 20-krotnie wyższą kwotę. Nabywcą ziemi jest firma założona 10 miesięcy przed transakcją.

O działkach kupionych przez Morawieckich od Kościoła zrobiło się głośno w 2019 roku. Jako pierwsza o działkach Morawieckiego informowała kilka lat temu “Gazeta Wyborcza”. Za ziemię o powierzchni 14,8 oraz 0,19 ha na wrocławskim Oporowie małżeństwo Morawieckich zapłaciło tylko 700 tys. zł. “Wyborcza” napisała, że warte w chwili 4 mln złotych działki Morawieccy kupili od Kościoła za 700 tys. zł. Później biegli, których po publikacji materiału zatrudnił premier, wycenili grunty na 14,3 mln zł.

Dziennikarze TVN24 potwierdzili datę transakcji w bazie ksiąg wieczystych, która podlega resortowi sprawiedliwości. Właścicielką obu działek jest nadal Iwona Morawiecka, żona Morawieckiego. Co jednak ciekawe, w dziale II określającym własność nieruchomości, jest wzmianka oznaczająca, że 20 sierpnia 2021 roku zmienił się właściciel.

Nazwisko nowego właściciela nie jest jeszcze widoczne w elektronicznej księdze wieczystej. Od momentu transakcji do wpisu do księgi może minąć nawet pół roku.

– informuje portal.

Płot na granicy wybuduje firma, której prezesem jest działacz PiS

Rząd próbuje coś ukryć?

Dziennikarze ustalili jednak, komu żona Morawieckiego sprzedała słynne kościelne działki. Nowym właścicielem jest wrocławska spółka Paskart Sobuś, zajmująca się obrotem nieruchomościami i deweloperką. Jak wynika ze śledztwa TVN24, została zarejestrowana pod koniec października 2020 roku, czyli zaledwie 10 miesięcy przed transakcją.

Według śledztwa dziennikarzy WP Patryka Słowika i Szymona Jadczaka, którzy przyglądali się posiadłości Iwony Morawieckiej, wynika, że żona Morawieckiego posiada między innymi dwa mieszkania na warszawskim Mokotowie, 15 ha ziemi we Wrocławiu, pół hektara ziemi nad Bzurą, a także dwa mieszkania i lokal użytkowy w budynku na wrocławskim rynku. Szacunkowa wartość majątku premiera i jego żony to ok. 40 mln zł.

W 2019 roku w reakcji na publikację “Gazety Wyborczej” żona szefa rządu wydała oświadczenie, w którym zapowiedziała, że w związku – jak przekazała – z “kłamliwymi pomówieniami” z artykułu “GW” kieruje “sprawę na drogę sądową”. Po publikacji artykułu “GW” premier mówił, że z żoną “absolutnie nie mają nic do ukrycia”. Wkrótce potem rząd PiS zapowiedział przyjęcie przepisów, które miały zapewnić jawność majątków rodzin polityków.

Ustawa nie weszła w życie. Pod koniec października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że jest ona niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie ustawy skierował do TK prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Money, TVN24

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close