GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Biden obiecał zdecydowaną reakcję, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Biden ostrzega Putina przed “zdecydowanymi działaniami”

W związku z obawami przed rosyjską inwazją na Ukrainę, Stany Zjednoczone przygotowują “silne środki ekonomiczne i inne zdecydowane działania”. W rozmowie wideo z Władimirem Putinem prezydent Joe Biden wyraził zaniepokojenie z powodu gromadzenia się rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą i wezwał do deeskalacji napięcia. Rosja twierdzi, że nie zaatakuje. Prezydent Putin oskarżył Ukrainę o prowokację i domagał się gwarancji przed ekspansją NATO na wschód i rozmieszczeniem broni w pobliżu Rosji.

Uważa się, że ponad 90 000 rosyjskich żołnierzy zostało zgromadzonych w pobliżu granic Ukrainy. Ruch ten nadwyrężył i tak już napięte stosunki między Rosją a USA. Po wtorkowej rozmowie telefonicznej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że administracja Bidena przygotowuje konkretne, zdecydowane odpowiedzi w nadchodzących tygodniach, jeśli będą one konieczne.

Środki te obejmują sankcje gospodarcze i inne działania, takie jak dodatkowe rozmieszczenie wojsk dla sojuszników NATO w regionie i sprzęt obronny dla Ukrainy. Sullivan odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie środki gospodarcze przewiduje Biały Dom, ale powiedział, że Nord Stream 2, nowy gazociąg z Rosji do Niemiec, który nie jest jeszcze w eksploatacji, zapewnił “dźwignię” dla USA i jego sojuszników.

Jeśli Władimir Putin chce, aby gaz płynął tym gazociągiem, może nie chcieć podjąć ryzyka inwazji na Ukrainę.

– powiedział dziennikarzom.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że urzędnicy USA osiągnęli porozumienie z Niemcami, aby zamknąć rurociąg w przypadku inwazji.

Facebook pozwany na 150 miliardów dolarów za mowę nienawiści

Jasne stanowisko USA

Raporty mówią, że inne możliwe środki obejmują ograniczenia dla rosyjskich banków przeliczających ruble na obce waluty, a nawet odłączenie Rosji od globalnego systemu płatności finansowych Swift.

Rzeczy, których nie zrobiliśmy w 2014 roku, jesteśmy gotowi zrobić teraz.

– dodał Sullivan, odnosząc się do zachodnich reakcji na rosyjską aneksję Krymu.

Powiedział również, że było “dużo dawania i brania” w rozmowie i “nie było wytykania palcami”, ale prezydent Biden był “krystalicznie jasny, gdzie Stany Zjednoczone stoją w tych wszystkich kwestiach”.

Nagranie wideo z otwarcia rozmowy pokazało przyjazne powitania między przywódcami USA i Rosji, po czym rozmowy kontynuowano za zamkniętymi drzwiami. Rozmowa odbywała się na bezpiecznym łączu wideo, które zostało utworzone za czasów poprzednich administracji, ale nigdy wcześniej nie było używane. Prezydent Putin przemawiał ze swojej rezydencji w południowym kurorcie Soczi, a prezydent Biden z Białego Domu.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close