Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPrawoŚwiat

Taylor Swift ukradła tekst do piosenki? Gwiazda stanie przed sądem

Taylor Swift oskarżona o kradzież

Taylor Swift musi stanąć przed sądem w związku z oskarżeniami, że ukradła tekst piosenki Shake It Off z innego utworu. Amerykański sędzia odrzucił prośbę gwiazdy o oddalenie sprawy, mówiąc, że ława przysięgłych może uznać, że jej przebój z 2014 roku skopiował utwór Playas Gon’ Play grupy 3LW z 2001 roku. W obu utworach pojawiają się wariacje zwrotów “players gonna play” i “haters gonna hate”.

Sędzia wcześniej odrzucił sprawę, mówiąc, że teksty były zbyt “banalne”, aby podlegały prawom autorskim. W swoim oryginalnym orzeczeniu, sędzia okręgowy Michael W Fitzgerald powołał się na 13 wcześniejszych piosenek, które zawierały podobne zwroty, w tym Playa Hater autorstwa The Notorious B.I.G. i Dreams zespołu Fleetwood Mac.

Na początku lat 2000 kultura popularna była odpowiednio przesiąknięta koncepcjami graczy i hejterów, aby frazy ‘playas… gonna play’ lub ‘haters… gonna hate’, stojące same w sobie, nie były bardziej kreatywne niż ‘runners gonna run’; ‘drummers gonna drum’; lub ‘swimmers gonna swim’. Koncepcja aktorów działających zgodnie ze swoją istotną naturą nie jest w ogóle twórcza; jest banalna. odsumowując, przedmiotowe teksty … są zbyt krótkie, nieoryginalne i nietwórcze, aby zagwarantować ochronę na mocy ustawy o prawie autorskim

– napisał.

Jednak autorzy piosenek Sean Hall i Nathan Butler odwołali się od wyroku, a federalny sąd apelacyjny uchylił jego decyzję. To odesłało sprawę z powrotem do sędziego Fitzgeralda. Taylor Swift poprosiła o wydanie wyroku skróconego – natychmiastowego orzeczenia, że nie naruszyła praw autorskich – ale w czwartek sąd odmówił.

Nawet jeśli istnieją pewne zauważalne różnice między utworami, istnieją również znaczące podobieństwa w użyciu słów i kolejności/strukturze.

– napisał.

Dodał, że “sąd nie może obecnie stwierdzić, że żaden rozsądny juror nie mógłby znaleźć istotnego podobieństwa fraz lirycznych, układu słów lub struktury poetyckiej między tymi dwoma utworami”.

Team X sprzedaje świeczki za 44,99 zł. W Kaufland kupisz je za 9,99 zł

Są podobne?

Playas Gon’ Play był niewielkim przebojem dla 3LW. Hall następnie napisał i wyprodukował piosenki dla takich artystów jak Justin Bieber i Maroon 5, podczas gdy Butler pracował z Backstreet Boys i Luther Vandross.

Shake It Off Swift to najlepiej sprzedający się singiel w karierze Taylor Swift, który znalazł się na szczycie amerykańskiej listy przebojów i osiągnął numer dwa w Wielkiej Brytanii (gdzie został zatrzymany na pierwszym miejscu przez All About That Bass Meghan Trainor).

Prawnicy Hall i Butler z zadowoleniem przyjęli decyzję, mówiąc, że sąd “postąpił słusznie”. Data rozprawy nie została jeszcze ogłoszona.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close