Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Miami stawia na kryptowaluty, a Nowy Jork chce się przyłączyć

Burmistrz Miami wielkim fanem kryptowalut

Miami ma już wiele do zaoferowania – słońce, plażę, kubańską kawę. Teraz burmistrz miasta Francis Suarez chce umieścić je na mapie z innego powodu: chce być pierwszym, który stworzył nowy sposób pozyskiwania pieniędzy dla miasta – poprzez nową kryptowalutę. Jak stwierdził włodarz miasta, MiamiCoin, eksperyment, który rozpoczął w tym roku, mógłby przynieść tak duże dochody, że w przyszłości mógłby zaistnieć scenariusz, w którym “mieszkańcy Miami nie musieliby już płacić podatków miejskich”. To jedna z aspiracji, ale poza tym ma nadzieję, że pewnego dnia będzie mógł rozdawać MiamiCoin każdemu mieszkańcowi, jako rodzaj cyfrowej dywidendy. MiamiCoin jest tylko jedną z części dążenia Suareza do ustanowienia miasta jako centrum kryptowalut.

Wierzę, że przedstawiono nam bardzo wyjątkową okazję do dywersyfikacji naszej gospodarki. Przed pandemią ponad 60% gospodarki Miami opierało się na sektorze usług. To pozostawiło nas szczególnie podatnymi na Covid i nie przepuszczę szansy, aby to zmienić.

– stwierdził.

Chociaż Suarez jest pierwszym, to nie jest jedynym burmistrzem w wyścigu o kryptowalutową stolicę USA. Gorąco po piętach depcze mu człowiek, który w przyszłym miesiącu obejmie stanowisko burmistrza Nowego Jorku, Eric Adams. Demokrata, który obejmuje urząd w styczniu, obiecał uczynić Nowy Jork centrum kryptowalutowym. Mówił o pracownikach miejskich otrzymujących wynagrodzenie w kryptowalucie i chce lekcji na temat kryptowalut w nowojorskich szkołach.

Po tym, jak usłyszał, że Suarez poprosił o otrzymanie swojej pierwszej wypłaty w Bitcoin, nowojorczyk zażądał tego samego dla swojej własnej pierwszej trzymiesięcznej pensji. Adams wspiera swoją miejską wersję kryptowaluty, NYCCoin.

Prezes Evergrande musiał sprzedać kolejne 277,8 mln akcji swojej firmy

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty, w zależności od tego, kogo zapytamy, albo mają zrewolucjonizować światową gospodarkę, omijając kontrolę rządów krajowych nad finansami i oddając władzę w ręce zwykłych obywateli, albo są ryzykownymi i niestabilnymi narzędziami, które umożliwiają nielegalną działalność, od ransomware po handel narkotykami.

Kryptowaluta to produkt cyfrowy, tworzony bez wsparcia jakiegokolwiek banku centralnego lub systemu płatniczego, tworzony lub “wydobywany” przez komputery korzystające ze skomplikowanego oprogramowania. Każdy, kto jest skłonny zainwestować czas i pieniądze, aby skonfigurować niezbędny sprzęt komputerowy, może wydobywać, a nawet stworzyć własną kryptowalutę. Można je również kupować i sprzedawać, tak jak inwestuje się w towary.

Najbardziej znana kryptowaluta, Bitcoin, przyciągnęła ogromną uwagę. Kurs Bitcoina był bardzo zmienny, a masa osób straciła lub zarobiła fortuny na inwestowaniu w niego.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close