Business lifestyleEnergetykaGospodarkaHandelInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Nastolatki i zakonnica walczą z australijską kopalnią węgla

Zakonnica i nastolatki walczą z rządem

Ośmioro nastolatków i starsza zakonnica w Australii połączyli siły w sprawie klimatu, wygrali w historycznym wyroku. Ich sprawa została teraz zaskarżona przez rząd kraju. Jeśli ostateczny werdykt będzie korzystny dla nich, będzie to miało konsekwencje nie tylko dla prawa australijskiego, ale dla spraw klimatycznych na całym świecie.

W maju tego roku Anjali Sharma siedziała na lekcji ekonomii w szkole w Melbourne, kiedy sąd w Sydney transmitował na żywo wyniki sprawy klimatycznej, w której sama się znalazła. Dopiero po chwili dotarło do niej, co się stało.

Dla mnie to wszystko brzmiało jak żargon. Potrzebowałam informacji od mojego zespołu prawnego, żeby zrozumieć, jak wielkie rzeczy się wydarzyły.

– mówi.

W tym momencie 17-letnia Sharma i siedmiu innych nastolatków zaangażowanych w jej sprawę przeszło do historii. Wraz z 87-letnią katolicką zakonnicą Brigid Arthur, która działała jako opiekun prawny młodych ludzi, pozwali australijską minister środowiska Sussan Ley – i wygrali.

To było naprawdę satysfakcjonujące uczucie móc zaangażować się w coś tak historycznego dla Australii, a także potrzebnego.

– mówi Sharma.

Ich sprawa miała na celu powstrzymanie rozbudowy kopalni węgla Vickery w Nowej Południowej Walii, która, jak się szacuje, doda do atmosfery dodatkowe 170 milionów ton emisji paliw kopalnych. Sędzia w ich sprawie, Mordy Bromberg, orzekł, że rząd ma obowiązek chronić młodych ludzi przed przyszłymi szkodami związanymi ze zmianami klimatu. Jest to pierwszy przypadek na świecie, kiedy uznano tego rodzaju obowiązek opieki. Sędzia Bromberg nie przyznał im jednak nakazu, który miałby zapobiec rozbudowie kopalni. Jego zdaniem, sąd nie miał żadnych dowodów na to, że Sussan Ley faktycznie zatwierdzi rozbudowę, a jakikolwiek nakaz miałby charakter uprzedzający.

Przemysł paliw kopalnych ma największą delegację na COP26

Hejt ze strony prawicowych mediów

Jednak we wrześniu Ley zatwierdziła rozbudowę kopalni Vickery, jak również trzy inne od tego czasu. Rząd odwołuje się również od decyzji w sprawie Sharmy, której wynik ma być wkrótce ogłoszony. Rząd użył “argumentu zastępczego” jako jednego z powodów zatwierdzenia Vickery’ego.

Jest to argument, że gdyby ten konkretny projekt węglowy nie został zrealizowany, nie miałoby to wpływu na całkowitą ilość emisji, ponieważ rynek zaspokoiłby popyt. Jest to inaczej znane jako obrona dealera narkotyków – jest to myślenie, że ‘Jeśli ja nie będę handlował narkotykami, to zrobi to ktoś inny’.

– mówi prawnik reprezentujący sprawę Sharmy, David Barnden.

Zakonnica Brigid Arthur uważa, że decyzje minister od czasu sukcesu ich sprawy są “dość prowokacyjne”. Siostra Arthur spędziła całe życie pracując z młodymi ludźmi. Przez ponad dwie dekady działała jako kurator procesowy – instruując prawników w imieniu tych, którzy nie mogą reprezentować się sami – w sprawach dotyczących głównie uchodźców. Wcześniej była nauczycielką w szkole średniej. Jest to jej pierwsza sprawa dotycząca ochrony środowiska. Nieco ponad rok temu zgłosili się do niej prawnicy, którzy poprosili ją o pełnienie roli opiekuna procesowego nastolatków. Nie trzeba było jej długo przekonywać.

Jestem pasjonatką zmian klimatycznych i choć nie pracuję bezpośrednio w tej dziedzinie, jestem świadoma, że ludzie powinni robić, co mogą. Młodzi ludzie są tymi, którzy odziedziczą to, co teraz robimy, więc mają wszelkie prawo do tego, aby zmuszać dorosłych ludzi do odpowiedzialności.

– mówi.

Wypowiadając się na temat walki ze zmianami klimatu, 17-letnia Sharma uczyniła z siebie cel ataków. Przyznaje, że dostawała wiele pogróżek, głównie od osób o prawicowych poglądach. Raport z 2019 roku, który zbadał cztery publikacje należące do najpotężniejszej australijskiej firmy medialnej, News Corp Australia, argumentował, że promowały one sceptycyzm klimatyczny. Z ponad 8000 przeanalizowanych artykułów, 45% wszystkich pozycji albo odrzucało, albo poddawało w wątpliwość konsensusowe ustalenia naukowe.

W odpowiedzi, rzecznik prasowy News Corp Australia powiedział, że roczny raport był “niewyważony” i pochodził od “grupy politycznych aktywistów z historią uprzedzeń wobec dziennikarstwa firmy”. News Corp Australia ostatnio złagodziła swoją wrogość wobec działań na rzecz klimatu, opowiadając się za zerową emisją netto do 2050 roku.

Mimo to, na krótko przed i w trakcie COP26, filmy ze Sky News News Australia należącego do News Corp zostały przetworzone i znalazły uznanie w mediach społecznościowych wśród sceptyków klimatycznych. Jeden z segmentów Sky News Australia, w którym prowadzący potępia młodzieżowych aktywistów klimatycznych jako “samolubne, źle wykształcone, cnotliwe gnojki”, został udostępniony przez szefa grupy obrońców koalicji CO2 i otrzymał ponad 45 000 polubień oraz 16 000 retweetów.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close