GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Kongres USA zakazał importu produktów z regionu Ujgurów

Kongres USA zareagował na wykorzystywanie Ujgurów

Kongres USA przyjął ustawę, która wymaga od firm udowodnienia, że towary importowane z chińskiego regionu Xinjiang nie zostały wyprodukowane przy użyciu pracy przymusowej Ujgurów. USA oskarżyły Chiny o ludobójstwo w związku z represjami wobec przeważnie muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej – zarzut ten Chiny wielokrotnie odrzucały. Ustawa została skrytykowana przez duże firmy, które prowadzą interesy w tym regionie, w tym Coca-Cola, Nike i Apple.

W czwartek ustawa została zatwierdzona przez Senat głosami wszystkich członków Kongresu z wyjątkiem jednego. Jej przejście przezwyciężyło również początkowy brak poparcia ze strony Białego Domu. The Uyghur Forced Labor Prevention Act, jak formalnie nazywa się ustawa, zmierza teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, by zostać podpisana. Przez miesiące Biały Dom unikał zajęcia stanowiska w sprawie ustawy, ale na początku tego tygodnia sekretarz prasowy Jen Psaki powiedziała, że Biden ją podpisze.

Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o stosowanie niewolnictwa i ludobójstwa w bogatym w zasoby naturalne zachodnim regionie Chin. Amerykańskie i międzynarodowe korporacje, które już borykają się z niedoborami z powodu problemów z łańcuchem dostaw, lobbowały przeciwko ustawie z obawy o to, jak wpłynie ona na biznes.

Wiele firm już podjęło kroki w celu oczyszczenia swoich łańcuchów dostaw. I, szczerze mówiąc, nie powinny mieć żadnych obaw o tę ustawę. Firmy, które tego nie zrobiły, nie będą już w stanie dalej czynić Amerykanów – każdego z nas, szczerze mówiąc – nieświadomymi wspólnikami w okrucieństwach, w ludobójstwie.

– powiedział senator z Florydy Marco Rubio, po tym jak ustawa przeszła przez wyższą izbę Kongresu.

USA ostrzegają firmy przed chińską prowincją Xinjiang

Sankcje USA

Ustawodawcy w obu izbach osiągnęli w tym tygodniu porozumienie w sprawie ostatecznego tekstu ustawy, po tym jak wcześniejsze wersje przeszły przez Izbę i Senat. Wcześniej w czwartek, Departament Handlu USA ogłosił sankcje na ponad 30 chińskich firm technologicznych i instytutów badawczych, które są oskarżone o pracę w celu wspierania chińskiej armii. Najnowszy przepis zakazuje amerykańskim firmom sprzedaży towarów do objętych sankcjami przedsiębiorstw i podmiotów bez specjalnej licencji.

Agencja oskarżyła również Chińską Akademię Wojskowych Nauk Medycznych o wykorzystywanie biotechnologii “do wspierania chińskich wojskowych zastosowań końcowych”, w tym “rzekomej broni kontrolującej mózg”. Jak powiedziała sekretarz handlu Gina Raimondo w oświadczeniu, Chiny “decydują się na wykorzystanie tych technologii do sprawowania kontroli nad swoim narodem i represjonowania członków mniejszości etnicznych i religijnych”.

Również w czwartek Departament Skarbu USA ogłosił czarną listę inwestycyjną ośmiu chińskich firm, które oskarża o nadzór biometryczny i śledzenie Ujgurów – w tym DJI, największego na świecie producenta małych dronów często używanych przez hobbystów-amatorów. Zapytany o możliwość nowych sankcji USA na briefingu w środę, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Pekinu Zhao Lijian odpowiedział:

Poprzez nadmierne rozciąganie koncepcji bezpieczeństwa narodowego, niektórzy politycy amerykańscy upolityczniają i instrumentalizują naukę i technologię oraz kwestie gospodarcze i handlowe w oparciu o ideologię. Jest to sprzeczne z zasadą gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji. Będzie to tylko zagrażać i szkodzić bezpieczeństwu globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw oraz podważać zasady handlu międzynarodowego.

Dlaczego Kongres USA przegłosował ustawę akurat teraz? Posunięcia te pojawiają się w obliczu rosnących napięć między Chinami a przede wszystkim zachodnimi narodami. Wielka Brytania, Australia, USA i Kanada ogłosiły, że nie wyślą dyplomatów na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie – które mają się odbyć w lutym 2022 roku – w proteście przeciwko chińskim naruszeniom praw człowieka.

Ludobójstwo Ujgurów

Xinjiang to największy region Chin, który produkuje około jednej piątej światowej bawełny. W teorii region ten jest autonomiczny, ale w rzeczywistości napotyka na ograniczenia, które w ostatnich latach tylko się nasiliły. Miliony chińskich Ujgurów, mniejszości muzułmańskiej, która uważa się za zbliżoną kulturowo i etnicznie do narodów Azji Środkowej, mieszkają w Xinjiang.

W ostatnich dziesięcioleciach masowa migracja Chińczyków Han (większości etnicznej Chin) do Xinjiang podsyciła napięcia z Ujgurami, które w niektórych momentach przerodziły się wręcz w śmiertelną przemoc wobec nich. Spowodowało to masowe represje w zakresie bezpieczeństwa i szeroko zakrojony program nadzoru państwowego, który zdaniem krytyków narusza prawa człowieka. Chiny twierdzą, że takie środki są konieczne do “zwalczania separatyzmu i terroryzmu”.

Ujgurów przetrzymuje się w obozach, co Europejczykom pamiętającym okropieństwa II wojny światowej kojarzy się jednoznacznie. Chinom zarzuca się tortury, stosowanie pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego Ujgrurów. Chiny zaprzeczyły tym twierdzeniom, mówiąc, że obozy w Xinjiang są obiektami „reedukacyjnymi” mającymi na celu wyciągnięcie Ujgurów z ubóstwa. W marcu grupa krajów zachodnich nałożyła sankcje na urzędników w Chinach za łamanie praw wobec Ujgurów. Sankcje zostały wprowadzone jako skoordynowany wysiłek Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close