GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Holandia wprowadza totalny lockdown na święta z powodu Omicron

Holandia zamyka się na święta z powodu fali Omicron

Holandia wprowadziła totalny lockdown w okresie Bożego Narodzenia w związku z obawami dotyczącymi wariantu Omicron. Sklepy, które nie sprzedają artykułów pierwszej potrzeby, bary, siłownie, salony fryzjerskie i inne miejsca publiczne są zamknięte co najmniej do 14 stycznia. Dozwolone będzie przyjęcie dwóch gości na gospodarstwo domowe – w czasie świąt czterech. Premier Mark Rutte powiedział, że środki te są “nieuniknione”.

Kraje w całej Europie zaostrzają restrykcje w związku z rozprzestrzenianiem się silnie zmutowanej odmiany wirusa. Nowe zasady w Holandii są najsurowszymi, jakie do tej pory zostały ogłoszone w odniesieniu do Omicronu, który według wstępnych badań jest wariantem bardzo zaraźliwym, ale raczej mało śmiertelnym.

Stoję tu dziś w ponurym nastroju. I wielu ludzi, którzy to obserwują, też będzie się tak czuło. Podsumowując to w jednym zdaniu, Holandia od jutra wróci do zamknięcia.

– powiedział Rutte na konferencji prasowej w sobotę.

W ramach nowych ograniczeń, ludzie są nakłaniani do pozostania w domu tak bardzo, jak to możliwe. Istnieją ścisłe limity dotyczące liczby osób, które mogą się spotkać. Maksymalnie dwóch gości, w wieku 13 lat i starszych, może przebywać w domach ludzi, z którymi na co dzień nie mieszkają. W dniach 24-26 grudnia, a także w Sylwestra i Nowy Rok liczba ta wzrośnie do czterech osób.

Niedozwolone są imprezy z wyjątkiem pogrzebów, cotygodniowych targów z artykułami spożywczymi oraz profesjonalnych meczów sportowych bez udziału widzów. Restauracje mogą nadal sprzedawać posiłki na wynos, a “nieistotne sklepy” mogą oferować usługi typu “kliknij i odbierz”. Tymczasem wszystkie szkoły są teraz zamknięte do co najmniej 9 stycznia.

Kongres USA zakazał importu produktów z regionu Ujgurów

Holandia chce się przygotować

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotował ponad 2,9 miliona przypadków koronawirusa od początku pandemii i ponad 20 000 zgonów. Twierdzi on, że wariant Omicron stanowi obecnie mniejszość przypadków koronawirusów w Holandii, ale szybko się rozprzestrzenia. Oczekuje się, iż stanie się on dominującym wariantem do Nowego Roku. Szef holenderskiego zespołu ds. zarządzania epidemią, Jaap van Dissel, powiedział, że nowe środki “kupią czas”, pozwalając większej liczbie osób na otrzymanie szczepionek przypominających i dla systemu opieki zdrowotnej, aby przygotować się na możliwy wzrost infekcji.

Mogę teraz usłyszeć westchnienie całej Holandii. To jest dokładnie tydzień przed Bożym Narodzeniem, kolejnym Bożym Narodzeniem, które jest zupełnie inne od tego, czego byśmy chcieli

– powiedział Rutte.

Ponad 85% wszystkich dorosłych w Holandii zostało zaszczepionych, ale do tej pory mniej niż 9% dostało szczepionkę przypominającą. Minister zdrowia Hugo de Jonge powiedział, że wszyscy dorośli otrzymają teraz zaproszenie na szczepienie przypominające do 7 stycznia.

Kilka innych krajów europejskich również ogłosiło środki mające na celu ograniczenie zakażeń. Francja wprowadziła ścisłe ograniczenia w podróżowaniu dla osób wjeżdżających z Wielkiej Brytanii – kraju najbardziej dotkniętego w regionie, w którym w sobotę potwierdzono prawie 25 000 przypadków zachorowań na Omicron.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close