Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Chiny poskarżyły się na Starlinki i teraz Elon Musk ma przypał w sieci

Elon Musk skrytykowany po skardze Chin

Elon Musk mierzy się z krytyką w mediach społecznościowych po tym, jak Chiny poskarżyły się, że ich stacja kosmiczna była zmuszona unikać kolizji z satelitami wystrzelonymi przez jego projekt Starlink Internet Services. Pekin twierdzi, że stacja kosmiczna tego kraju miała dwa “bliskie spotkania” z satelitami Starlink. Skargi Chin, złożone w agencji kosmicznej ONZ, nie zostały jeszcze niezależnie zweryfikowane.

Starlink to satelitarna sieć internetowa obsługiwana przez SpaceX. Incydenty miały miejsce w dniach 1 lipca i 21 października, zgodnie z dokumentem złożonym przez Chiny w tym miesiącu do Biura Narodów Zjednoczonych do Spraw Przestrzeni Kosmicznej.

Ze względów bezpieczeństwa, Chińska Stacja Kosmiczna wdrożyła prewencyjną kontrolę unikania kolizji.

– przekazał Pekin w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej agencji.

Biały Dom ogłosił bojkot Igrzysk w Pekinie i Chiny się pogniewały

Elon Musk “bronią USA”?

Po tym, jak skarga została upubliczniona, Elon Musk, Starlink i USA zostały mocno skrytykowane na chińskiej platformie mikroblogowej Weibo, podobnej do Twittera. Jeden użytkownik opisał satelity Starlink jako “tylko kupę śmieci kosmicznych”. Inni zaczęli z kolei pisać foliarskie posty, że satelity są “amerykańską bronią do prowadzenia wojny kosmicznej” i “Musk jest nową ‘bronią’ stworzoną przez rząd i wojsko USA”.

Ryzyko Starlink jest stopniowo ujawniane, cała rasa ludzka zapłaci za ich działalność biznesową.

– napisał jeden z chińskich internautów.

Naukowcy wyrazili obawy dotyczące ryzyka kolizji w przestrzeni kosmicznej i wezwali rządy światowe do dzielenia się informacjami na temat szacowanych 30 000 satelitów i innych śmieci kosmicznych, które krążą po orbicie Ziemi. Firma SpaceX wystrzeliła już prawie 1900 satelitów w ramach sieci Starlink i planuje rozmieścić kolejne tysiące.

W zeszłym miesiącu amerykańska agencja kosmiczna NASA gwałtownie przełożyła spacer kosmiczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu obaw o śmieci kosmiczne. Dwa tygodnie wcześniej Rosja wysadziła jednego z własnych satelitów w teście rakietowym, który stworzył chmury powiększających się odłamków na orbicie. Uderzenie wygenerowało tysiące kawałków “kosmicznych śmieci”, które teraz krążą wokół Ziemi z prędkością około 17 000 mph (27 400 km/h) – znacznie szybciej niż prędkość pocisku. Przy tej prędkości, nawet małe kawałki farby mogą uszkodzić statek kosmiczny, a skafandry kosmiczne są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close