Biznesowi celebryciGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Indie blokują fundusze dla organizacji założonej przez Matkę Teresę

Indie blokują zagraniczne fundusze dla Misjonarzy Miłości

Indie odmówiły odnowienia licencji na finansowanie z zagranicy organizacji charytatywnej założonej przez Matkę Teresę. Misjonarze Miłości mają tysiące zakonnic nadzorujących projekty takie jak domy dla opuszczonych dzieci, szkoły, kliniki i hospicja. W dzień Bożego Narodzenia indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że nie odnowiło rejestracji z powodu “niekorzystnych danych”. Hinduscy hardlinerzy od dawna oskarżają organizację charytatywną o wykorzystywanie swoich programów do nawracania ludzi na chrześcijaństwo.

Organizacja charytatywna zaprzeczyła tym oskarżeniom. W poniedziałkowym oświadczeniu potwierdziła, że jej wniosek o odnowienie został odrzucony i że nie będzie prowadzić żadnych rachunków z funduszami zagranicznymi “dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana”. Wcześniej szefowa rządu Bengalu Zachodniego, Mamata Banerjee, ściągnęła na siebie krytykę po tym, jak na Twitterze napisała, że rząd zamroził konta bankowe organizacji charytatywnej. Jednak rząd i kraj zaprzeczyły, że konta zostały zamrożone.

W Indiach doszło również do kilku ataków na mniejszości religijne. Według Evangelical Fellowship of India, ataki były szczególnie widoczne w południowym stanie Karnataka, z prawie 40 doniesieniami o groźbach lub przemocy. Grupy hinduistycznych mścicieli zakłóciły w tym roku obchody Bożego Narodzenia w niektórych częściach kraju, protestując poza miejscami zgromadzeń religijnych i dewastując kościół w północnych Indiach.

Większość mieszkańców Indii to hinduiści. Jednak w kraju żyje około 24 milionów chrześcijan – około 2% populacji – i jest to dom dla drugiej co do wielkości społeczności katolickiej w Azji, po Filipinach. Władze starają się rozprawić z rzekomymi kampaniami nawracania hindusów na chrześcijaństwo i islam. Kilka stanów rządzonych przez BJP uchwaliło ostatnio lub rozważa uchwalenie ustaw zakazujących konwersji religijnej w celu zawarcia małżeństwa.

Indie tną podatki na paliwo, bo ceny osiągają rekordowy poziom

Kim była Matka Teresa?

Rząd premiera Narendry Modiego stara się ograniczyć zagraniczne fundusze dla organizacji charytatywnych i innych organizacji pozarządowych z siedzibą w Indiach. W zeszłym roku Indie ogłosił restrykcje, które doprowadziły do zamrożenia kont bankowych należących do Greenpeace i Amnesty International.

Organizacja charytatywna z siedzibą w Kalkucie została założona w 1950 roku przez Matkę Teresę, rzymskokatolicką zakonnicę, która przeniosła się do Indii ze swojej rodzinnej Macedonii. Jest to jedna z najbardziej znanych katolickich organizacji charytatywnych na świecie. Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 roku za swoją działalność humanitarną, a papież Franciszek ogłosił ją świętą w 2016 roku, 19 lat po jej śmierci.

Krytycy zarzucają, że głównym aspektem pracy zgromadzenia Misjonarek Miłości było nawracanie na katolicyzm oraz oskarżają je o chrzczenie umierających wbrew ich woli lub woli ich rodziców. Krytykowano sprzeciw wobec aborcji i antykoncepcji, a także wiarę w to, że ubóstwo i cierpienie jest czymś dobrym. W hospicjach Misjonarek Miłości nie stosowano zachodnich standardów opieki medycznej oraz ograniczony był dostęp do środków przeciwbólowych. Kanadyjscy naukowcy w 2013 roku orzekli, że w przytułkach prowadzonych przez Matkę Teresę większość pacjentów nie była odpowiednio leczona, a pozostawiona na śmierć.

W odpowiedzi wskazano, że misjonarki miłości miały związane ręce przez Indyjskie prawo. Obecnie w Indiach tylko 2% ludzi ma dostęp do silnych leków przeciwbólowych, z powodu Hinduskiego prawa antynarkotykowego, przez które nawet szpitale mają problem z pozyskaniem środków przeciwbólowych. Dla niektórych pacjentów w agonii misjonarki miłości używały słabego leku łagodzącego ból – Diclofenac.

Powodem krytyki były też źródła pochodzenia niektórych darowizn. Matka Teresa przyjmowała datki od rodziny François Duvaliera, dyktatora Haiti i otwarcie ich chwaliła. Przyjęła również 1,4 miliona dolarów od Charlesa Keatinga zamieszanego w oszustwo i skandal korupcyjny znany jako „skandal Keating Five”. Wspierała go przed i po aresztowaniu. Paul Turley, ówczesny zastępca prokuratora okręgowego w Los Angeles, napisał do Matki Teresy, prosząc ją, by zwróciła darowane pieniądze ludziom, którym Keating je ukradł. Darowane pieniądze nie zostały rozliczone, a Turley nie otrzymał odpowiedzi.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close