Doradztwo biznesowe

Jak wdrożyć system ERP: sprawdź, na co trzeba być przygotowanym

Scentralizowane zarządzanie przedsiębiorstwem daje zupełnie nowe perspektywy. Systemy ERP stają się podstawowym narzędziem w różnych branżach. Jak wygląda wdrożenie? Nie musi wiązać się z dużymi problemami. Kluczowe jest dobre przygotowanie i wybór odpowiedniego partnera biznesowego.

ERP: co to znaczy?

Wiele o funkcjonalnościach i możliwościach oprogramowania mówi już sama nazwa. System ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) pozwala na kompleksowe zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie oraz posiadanymi przez nią zasobami materialnymi i niematerialnymi. W przeciwieństwie do wielu szeroko stosowanych rozwiązań ERP widzi przedsiębiorstwo, jako złożoną strukturę składającą się z wielu różnych części. Modułowa budowa pozwala natomiast na dostosowanie programu do konkretnej organizacji i jej potrzeb. Dzięki temu znakomicie sprawdza się w podmiotach reprezentujących różne branże niezależnie od ich rozmiaru i struktury organizacyjnej.

Co daje system ERP?

Dzięki narzędziom tego typu, zarządzanie przedsiębiorstwem jest zdecydowanie prostsze. Przede wszystkim udaje się zapewnić optymalny obieg informacji i połączyć ze sobą poszczególne sektory działania firmy. Zakres funkcjonowania narzędzi może być przy tym bardzo szeroki i obejmować – poza standardowymi działaniami administracyjnymi i biurowymi – również najbardziej wyspecjalizowane  procesy niezbędne dla funkcjonowania firmy. Aby osiągnąć efekt synergii, należy postawić na współpracę z doświadczonym dostawcą systemu ERP, takim jak katowicki Kotrak. Pozwoli to na skuteczny dobór narzędzia oraz skonfigurowanie go w sposób jak najbardziej dostosowany do potrzeb konkretnej firmy.

Jak wdrożyć system ERP?

Wdrożenie ERP to w przypadku wielu firm bardzo istotna transformacja. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów, które do tej pory korzystały z rozproszonych narzędzi, które nie pozwalały na automatyzację procesów. Wdrożenie dzieli się przy tym na kilka istotnych etapów:

  • konsultacje pozwalające na wybranie najlepszego systemu ERP i ustalenie potrzeb klienta,
  • wybór zakresu transformacji, w tym ustalenie listy modułów, które mają być wykorzystane,
  • wdrożenie uwzględniające również przeniesienie danych i komfortowe przejście do nowego środowiska,
  • szkolenie pracowników dotyczące obsługi i możliwości systemu ERP.

Moduły systemu ERP

Dzięki wykorzystaniu modułów aplikacją można objąć wszystkie obszary funkcjonowania firmy. Pozwala to na zautomatyzowanie wszystkich prac i procesów. Również tych, które zachodzą pomiędzy np. poszczególnymi działami lub korzystają z danych pochodzących spoza naszej organizacji. Podczas wdrożenia ERP warto pomyśleć m.in. o:

  • systemach MES (Manufacturing Execution System) – dzięki wykorzystaniu możliwości informatyki i automatyki przemysłowej pozwalają na kompleksowe zarządzanie wszystkimi pracami zachodzącymi w dziale produkcji, w tym na kontrolowanie jakości, zarządzanie realizacją produkcji, stwierdzanie awarii czy planowanie działań serwisowych.
  • systemach WMS (Warehouse Management System) – ten moduł systemu ERP pozwoli na efektywne zarządzanie magazynem i obiegiem towarów. Oczywiście odgrywa kluczową rolę w przypadku firm logistycznych, jednak o wdrożeniu powinny pomyśleć wszystkie firmy korzystające z powierzchni magazynowych.
  • narzędziach Business Intelligence (BI) – pozwalają na automatyzację pobierania danych pochodzących z różnych źródeł, w tym systemów komputerowych i urządzeń, a następnie poddawanie ich obróbce. Znacznie łatwiej o skuteczne raportowanie, wyciąganie wniosków i podejmowanie optymalnych z biznesowego punktu widzenia,

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close