Kultura i sztukaMarketingMediaPrawoRynek pracyŚwiat

Riot Games zapłaci 100 mln dolarów za dyskryminację kobiet

Riot Games musi zapłacić za przeszłość

Riot Games, studio najbardziej znane z League of Legends, zgodziło się zapłacić 100 mln dolarów, aby rozstrzygnąć sprawę o dyskryminację ze względu na płeć z powództwa zbiorowego z 2018 roku. Ugoda “naprawi naruszenia wobec około 1 065 kobiet pracowników i 1 300 kobiet pracowników kontraktowych”, napisał kalifornijski Departament Sprawiedliwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH). DFEH powiedział, że firma zaangażowała się w “systemową dyskryminację ze względu na płeć i molestowanie”.

Riot Games powiedział, że musi “wziąć odpowiedzialność za przeszłość”. Firma zapłaci 80 milionów dolarów członkom pozwu zbiorowego, a za około 20 milionów dolarów pokryje koszty prawne. Sprawa z 2018 r. nastąpiła po dochodzeniach przeprowadzonych przez Los Angeles Times i witrynę informacyjną Kotaku. Według oryginalnej skargi przeciwko firmie, Riot Games został oskarżony o sprzyjanie “kulturze bro” i stawiał czoła szeregowi zarzutów.

Obejmowały one między innymi oskarżenia o to, że kobiety zostały seksualnie uprzedmiotowione, z łańcuchem e-mailowym, który oceniał “najgorętsze pracownice” firmy, oraz że niechciane obrazy męskich genitaliów zostały pokazane pracownikom przez ich szefów i kolegów.

Indie postawiły pomnik Cristiano Ronaldo i wyszło dość niezręcznie

Problem branżowy

W ramach ugody, Riot Games zgodziło się na reformy w miejscu pracy, niezależne analizy eksperckie dotyczące praktyk płacowych, zatrudniania i awansów, a także na monitorowanie przez trzy lata przypadków molestowania seksualnego i “odwetu” w swoich biurach w Kalifornii. Firma musi również odłożyć 18 mln dolarów na finansowanie programów różnorodności, sprawiedliwości i integracji oraz stworzyć 40 pełnoetatowych stanowisk w inżynierii, zapewnieniu jakości lub projektowaniu artystycznym dla byłych pracowników kontraktowych.

Dyrektor DFEH Kevin Kish napisał, że jeśli ugoda zostanie zaakceptowana przez sąd, doprowadzi do trwałych zmian w Riot Games i “wyśle wiadomość, że wszystkie branże w Kalifornii, w tym przemysł gier, muszą zapewnić równe płace i miejsca pracy wolne od dyskryminacji i molestowania”. Firma początkowo zgodziła się na uregulowanie sprawy za 10 milionów dolarów w 2019 roku, ale DFEH i inna agencja zablokowały porozumienie, argumentując, że kwota, do której ofiary były uprawnione, była znacznie wyższa.

Riot Games nie jest jedyną znaną firmą z branży gier, która musi zmierzyć się z pytaniami o kulturę pracy. DFEH podejmuje również działania przeciwko Activision Blizzard, firmie stojącej za grami World of Warcraft, Overwatch i Call of Duty. Activision Blizzard zawarł niedawno ugodę z amerykańską komisją EEOC (Equal Employment Opportunity Commission) na kwotę 18 milionów dolarów w związku z zarzutami dyskryminacji seksualnej i molestowania.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close