Biznesowi celebryciHandelInwestycje

Ogromna kara dla polskich influencerów. Promowali piramidy finansowe

Trójka polskich influencerów przez długi czas reklamowała scam i piramidy finansowe w mediach społecznościowych. Sprawa dotyczy między innymi oszustwa DasCoin. W związku z tym Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz zostali ukarani przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mężczyźni zapłacą łącznie około 740 tysięcy złotych kary.

Polscy influencerzy promowali DasCoin i inne piramidy finansowe. Zapłacili horrendalne kary

Polscy influencerzy zostali ukarani karami finansowymi za promowanie piramid finansowych. Jak informował serwis Wirtualne Media, prezes UOKiK ostrzegał przed działalnością Youtuberów już w marcu 2019. Scam reklamowali m.in. Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz. Mężczyźni przez długi czas byli “naganiaczami” nowych klientów, zupełnie nieświadomych, że stracą swoje pieniądze.

Zobacz również: Analiza: Kryptowaluta SafeMoon to zwykła piramida finansowa?

Jak wynika z oświadczenia UOKIK:

Portal FutureNet i platforma reklamową FutureAdPro były prowadzone przez firmy FUTURENET UKRAINE ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju. Obiecywały wynagrodzenie za wprowadzenie nowych osób i namówienie ich do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów.

Prezes UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r., a w lipcu 2020 r. wydał decyzję, w której uznał je za nielegalne systemy promocyjne typu piramida.

Natomiast sieć NetLeaders to inicjatywa firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za namówienie innych osób do wpłaty pieniędzy.

Prezes UOKiK ostrzegał przed nią w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida. Decyzję tę utrzymał w mocy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z 13 września 2021 r. (sygn. XVII AmA 20/20), w sprawie złożona została apelacja.

Zobacz również: Oszustwo na miarę Amber Gold? Uwaga na obligacje społeczne!

Influencerzy promowali piramidy finansowe. Wśród ukaranych Mateusz Guźda

Pierwszym ukaranym influencerem, który reklamował ten scam był Damian Żukiewicz, którego ukarano kwotą 437 tysięcy złotych. Z kolei Mateusz Guźda od września 2020 roku prowadził działalność gospodarczą pod firmą iPrime Consulting. Był przy tym “globalnym ambasadorem” DasCoin/NetLeaders. Mężczyznę z kolei ukarano grzywną 510 tysięcy złotych za notoryczną promocję scamu na różnych eventach i mediach.

Ukarany został także muzyk Zbigniew Lemański, który promował systemy FutureNet i FutureAdPro na stronie drhajs.pl. “Artysta” musi zapłacić ponad 90 tysięcy złotych. Z kolei Bartłomiej Żukiewicz musi zapłacić 140 tysięcy złotych, ponieważ jak wyżej wymienieni mężczyźni, także trudnił się promocją piramid finansowych. Influencer instruował jak założyć konto na scamerskich stronach oraz obiecywał ogromne zarobki i darmowe wycieczki.

Źródło: Forsal.pl

UOKiK poinformował, że

Oprócz sankcji finansowych przedsiębiorcy muszą opublikować oświadczenia o zakwestionowanych praktykach i decyzji Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych: YouTube, Facebook i LinkedIn. W sumie Prezes UOKiK wydał już 4 decyzje wobec tzw. naganiaczy na systemy typu piramida. Nałożone w nich kary finansowe to łącznie ponad 1 mln zł.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close