Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjeMarketingŚwiatTechnologie

Apple pierwszą firmą, która osiągnęła wartość rynkową 3 bilionów dolarów

Apple osiągnęło wartość rynkową 3 bilionów dolarów

Amerykański gigant technologiczny Apple stał się pierwszą firmą, która osiągnęła wycenę giełdową na poziomie 3 bilionów dolarów. Jednak wartość firmy spadła nieco z tego kamienia milowego, kończąc poniedziałkową sesję handlową w Nowym Jorku na poziomie 2,99 biliona dolarów. Cena akcji firmy wzrosła o około 5 800% od czasu, gdy współzałożyciel i były szef firmy Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a w 2007 roku.

Apple było jednym z największych zwycięzców pandemii, ponieważ blokady koronawirusa spowodowały wzrost wydatków na gadżety. Minęło nieco ponad 16 miesięcy, zanim wycena akcji Apple wzrosła z 2 do 3 bilionów, ponieważ największe światowe firmy technologiczne odnotowały gwałtowny wzrost popytu, ponieważ ludzie stali się bardziej uzależnieni od smartfonów, tabletów i laptopów podczas blokad.

Wartość 3 bilionów dolarów jest kolejny historyczny moment dla Apple, ponieważ firma nadal udowadnia, że ​​wątpiący się mylą.

– powiedział Dan Ives, analityk z Wedbush.

Polski Ład już uderzył w nauczycieli i policjantów, a będzie tylko gorzej….

Podporą jest IPhone

IPhone zazwyczaj stanowi około połowy sprzedaży firmy, ale jest ona również znana ze swoich tabletów iPad i komputerów Mac. Coraz ważniejszą częścią działalności firmy jest oprogramowanie sprzedawane za pośrednictwem sklepu Apple, przestrzeń dyskowa za pośrednictwem iCloud oraz usługi, takie jak platformy subskrypcji muzyki, telewizji i fitness.

Podporą wyceny Apple pozostaje jej działalność usługowa, która naszym zdaniem jest warta 1,5 biliona dolarów.

– powiedział Ives.

W sierpniu szef Apple Tim Cook otrzymał ponad pięć milionów akcji w firmie, ponieważ przepracował w niej 10 lat. Firma złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, który wykazał, że sprzedał większość akcji za ponad 750 mln dolarów. Była to część umowy, którą zawarł, gdy przejmował stery od współzałożyciela firmy Steve’a Jobsa.

Firma została założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa i jego partnerów biznesowych Steve‘a Wozniaka i Ronalda Wayne‘a. Firma zadebiutowała na giełdzie w 1980 roku z wyceną rynkową 1,8 mld dolarów. W listopadzie oryginalny komputer Apple zbudowany przez Wozniaka i Jobsa został sprzedany na aukcji w USA za 400 000 dolarów.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close