GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracyWarszawa

Polski Ład już uderzył w nauczycieli i policjantów, a będzie tylko gorzej….

Polski Ład w praktyce

Polski Ład był określany przez przedstawicieli rządu PiS mianem “Nowej Nadziei”. Nadzieje te szybko minęły w chwili, gdy pierwsi eksperci zaczęli zwracać uwagę na ogromne koszty nowego programu, który de facto mało komu się opłaci, a może spowodować upadek wielu mniejszych przedsiębiorstw. Jeszcze przed wejściem projektu w życie, wielu przedsiębiorców zapowiedziało zamknięcie swoich biznesów. Koszty związane z prowadzeniem działalności przewyższyły bowiem wszelkie zyski z biznesu.

Teraz, gdy Polski Ład wszedł w życie, mamy namacalny dowód na to, jak uderzy w kieszenie ciężko pracujących Polaków. Pierwszymi ofiarami stali się nauczyciele, otrzymujący pensje na początku miesiąca. Ci, zamiast podwyżek wynagrodzeń, otrzymali pensje niższe nawet o kilkaset złotych.

Dziękuję za ich Ład. Właśnie dostałem pomniejszoną pensję o 350 zł netto. Przypomnę, że pracuję w strefie budżetowej jako nauczyciel mianowany 21/18 etatu. Staż przy tablicy 33 lata. Czuję zażenowanie i upokorzenie! Jakby ktoś w mordę strzelił…

– żalił się jeden z internautów.

Podobne komentarze zalały w poniedziałek media społecznościowe oraz fora nauczycieli.

W przypadku nauczycieli obniżki wynikają z dylematu związanego ze składaniem wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej przy wyliczaniu pensji netto. Był to wybór o tyle istotny, że każde przekroczenie granicy progu osłonowego w górę lub dół wiązało się z koniecznością rekompensaty różnicy. W konsekwencji wszyscy nauczyciele zarabiający powyżej 5700 zł brutto składający oświadczenie stracili na Polskim Ładzie, który teoretycznie miał podwyższyć ich wynagrodzenia. To jednak nie wszystko, bo dodatkowy problem mają nauczyciele zatrudnieni na więcej niż jeden etat w różnych placówkach oświatowych, które formularz PIT-2 związany ze stosowaniem kwoty wolnej od podatku mogą złożyć tylko w jednej z nich.

Fot. FB

Licznik Polskiego Ładu – sprawdź ile straci Twoje miasto lub gmina!

Będzie tylko gorzej

Nauczyciele to dopiero pierwsza grupa pracujących Polaków, w którą uderzy Polski Ład.

Ta sprawa dotyczyć będzie nie tylko nauczycieli. Nam wynagrodzenie wysyłane jest pierwszego roboczego dnia miesiąca, więc jako pierwsi doświadczyliśmy problemów z Polskim Ładem. Kolejne tygodnie będą pokazywały narastający poziom frustracji pracowników otrzymujących późniejsze wynagrodzenia. To nie jest wina samych nauczycieli – nawet osoby zawodowo zajmujące się rozliczaniem podatków mają problemy z Polskim Ładem i połapaniem się w jego regulacjach.

– mówi w rozmowie z WP Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak rozeznać się w 700-stronnicowej ustawie przyjętej miesiąc temu? Rząd nie wprowadził sensownego vacatio legis, nie było czasu na napisanie sensownych komentarzy do ustawy, na akcję informacyjną. Jak PiS chciał promować 500+, wysyłał busy na wieś, a jak trzeba wyjaśnić zawiłości największych zmian podatkowych od dekad – nie ma odpowiedzialnych. Władza umywa ręce.

– skomentował sprawę lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Niższe pensje w styczniu otrzymali jednak nie tylko nauczyciele, ale także np. przedstawiciele służb mundurowych. Kwoty wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad 800 zł miesięcznie.

Również emeryci z tzw. mundurowej grupy zawodowej już dostali pomniejszone emerytury — też mają płatne z góry. W przypadku mojej małżonki 132 zł.

— napisał jeden z internautów.

Jestem policjantem. My też dostajemy pensje z góry. U nas różnice wyniosły od -32 do -65 w zł. Reprezentuję najliczniejszą grupę policjantów. Nie wiem, ile mniej otrzymała kadra kierownicza. Nie stracili podobno policjanci z najkrótszym stażem na najniższych stanowiskach.

— informuje inny policjant.

Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Finansów, które twierdzi, że większość pracowników zyska lub przynajmniej nie straci na zmianach. Niewiele osób jednak w to wierzy.

Źródło: WP

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close