GospodarkaHandelPaństwoPrawoRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Ikea tnie zasiłki chorobowe dla nieszczepionych pracowników

Ikea obniży zasiłki dla niezaszczepionych

Ikea obniżyła pensje chorobowe dla niezaszczepionych brytyjskich pracowników, którzy muszą się izolować z powodu narażenia na Covid. Szwedzki gigant dołączył tym samym do rosnącej listy firm zmieniających swoje zasady. Gigant detaliczny przyznał, że jest to „temat emocjonalny”, ale powiedział, że jego polityka musi ewoluować wraz ze zmieniającymi się okolicznościami.

W Wielkiej Brytanii nieszczepieni pracownicy, od których wymaga się izolowania, mogą teraz otrzymywać zaledwie 96,35 funtów tygodniowo – minimum ustawowe zasiłku chorobowego (SSP). Średnia płaca w Ikei wynosi od około 400 funtów do 450 funtów, w zależności od lokalizacji. Ikea, która zatrudnia w Wielkiej Brytanii około 10 000 osób, powiedziała w oświadczeniu:

W pełni zaszczepieni współpracownicy lub osoby z okolicznościami łagodzącymi otrzymają pełne wynagrodzenie za samoizolację. Nieszczepieni współpracownicy otrzymają wynagrodzenie zgodnie z polityką firmy, dotyczącą nieobecności w pracy w przypadku samoizolacji, przy czym w przypadku izolacji w bliskim kontakcie, otrzymają ustawowe wynagrodzenie chorobowe. Zdajemy sobie sprawę, że jest to temat budzący emocje i wszystkie okoliczności będą rozpatrywane indywidualnie, dlatego zachęcamy każdego, kto ma wątpliwości lub jest zaniepokojony swoją sytuacją, do rozmowy z przełożonym.

Kaczyński oszukał emerytów? Obiecanej 14. emerytury nie będzie!

Omicron psuje plany

Wiele firm skarżyło się na braki siły roboczej w 2021 r., a teraz obserwuje masowe nieobecności pracowników z powodu bardziej zakaźnego szczepu Omicron. W Anglii osoby zaszczepione co najmniej dwiema dawkami nie muszą się izolować, jeśli miały bliski kontakt z osobą zakażoną Covid. Z kolei osoby nieszczepione, z którymi skontaktowano się za pośrednictwem rządowego systemu testów i śledzenia, nadal muszą się izolować. Premier Boris Johnson powtórzył w poniedziałek, że dane nadal pokazują, że osoby najbardziej dotknięte przez Omicron pozostają nieszczepione.

Jednak nie tylko IKEA zdecydowała się na opisany krok. W tym tygodniu wejdzie w życie również zmiana przepisów dotyczących zasiłków chorobowych Wessex Water. Każdy pracownik bez co najmniej jednego szczepienia przeciwko Covid-19 – który nie ma ważnego powodu medycznego – lub nie ma potwierdzonego terminu szczepienia, otrzyma tylko ustawowy zasiłek chorobowy, jeśli będzie musiał izolować się z powodu bliskiego kontaktu z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close