GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawo

Kaczyński oszukał emerytów? Obiecanej 14. emerytury nie będzie!

Kaczyński oszukał emerytów?

Czy Jarosław Kaczyński oszukał emerytów? W sobotę minister finansów Tadeusz Kościński był pytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury.

Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. […] O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku.

– powiedział Kościński.

W sieci od razu zawrzało, a internauci zarzucili Prawu i Sprawiedliwości, że partia oszukała nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich emerytów, którzy oczekiwali na tak zwane “czternastki”. W odpowiedzi na te komentarze rzecznik rządu Piotr Müller napisał, że czternastki — w przeciwieństwie do trzynastek — były jednorazowym świadczeniem. Dlatego też nikt nie powinien oczekiwać, że 14. emerytury zostaną w tym roku wypłacone.

Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja.

– napisał Müller.

Będzie 14. emerytura. Prezydent Duda podpisał dziś ustawę

Kaczyński wyraźnie obiecał

Jeśli jednak cofniemy się kilka lat wstecz, to przypomnimy sobie jak podczas konwencji w Płocku, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że od 2021 r. będą 14. emerytury “na stałe”. Oznacza to, że – zgodnie z obietnicą prezesa PiS – “czternastki” miały być wypłacane co roku, czyli również w tym roku.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r., a jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

Warto podkreślić, że obietnica prezesa Kaczyńskiego padła na ostatniej prostej kampanii wyborczej, pod koniec września 2019 roku.

Przede wszystkim stawiamy na dochody ludności, stawiamy na płace, na emerytury, na to, żeby za cztery lata Polacy byli wyraźnie zamożniejsi, polskie rodziny były wyraźnie zamożniejsze niż dziś. Chciałbym jeszcze raz zapewnić — bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność — że w przyszłym roku będzie trzynasta emerytura. Ale w kolejnym roku już na stałe będzie czternasta emerytura.

— podkreślił wyraźnie prezes Kaczyński.

Niezależnie od tego, co każdy sądzi na temat wypłat dodatkowych emerytów, okazuje się, że obietnice prezesa PiS były zwyczajnym kłamstwem, lub – jak kto woli – kiełbasą wyborczą. I do tego kiełbasą już mocno po terminie.

Źródło: Money

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close