GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracyŚwiat

Bank Światowy ostrzega, że ​​światowa gospodarka ma ponure perspektywy

Światowa gospodarka stoi przed ponurą perspektywą

Prezes Banku Światowego David Malpass ostrzegł, że światowa gospodarka stoi w obliczu „ponurej perspektywy”, ponieważ następcze wstrząsy pandemii nadal obciążają wzrost – zwłaszcza w biednych krajach. Najnowsza prognoza jego organizacji przewiduje, że globalny wzrost spowolni do 4,1% w tym roku z 5,5% w 2021 roku. Przypisał spowolnienie zagrożeniom wirusowym, odwracaniu pomocy rządowej i początkowemu ożywieniu popytu. Malpass stwierdził jednak, że jego największym zmartwieniem było pogłębianie się globalnej nierówności.

Wielką przeszkodą jest nierówność wbudowana w system. Perspektywą dla słabszych krajów jest nadal pozostawać coraz bardziej w tyle. To powoduje niepewność.

– powiedział BBC, zauważając, że biedniejsze kraje są szczególnie podatne na szkody gospodarcze wynikające z wysiłków mających na celu zwalczanie inflacji.

Do 2023 r. aktywność gospodarcza we wszystkich zaawansowanych gospodarkach, takich jak USA, strefa euro i Japonia, prawdopodobnie odbuduje się od uderzenia, które przyjęła podczas pandemii. Jednak oczekuje się, że produkcja w krajach rozwijających się i wschodzących pozostanie o 4% niższa niż przed uderzeniem Covid.

Malpass obwinił programy stymulacyjne w najbogatszych krajach za pogłębianie przepaści poprzez napędzanie globalnej inflacji. Podczas gdy urzędnicy w wielu krajach, w tym w USA, mają podnieść stopy procentowe, aby spróbować powstrzymać wzrost cen, Malpass ostrzegł, że wyższe koszty pożyczek mogą zaszkodzić aktywności gospodarczej – zwłaszcza w słabszych gospodarkach.

Problem z podnoszeniem stóp procentowych jest taki, że uderza to w ludzi, którzy potrzebują pieniędzy o zmiennym oprocentowaniu, a są to zazwyczaj nowe firmy, firmy prowadzone przez kobiety, firmy z krajów rozwijających się.

– powiedział Malpass.

Policjanci zwolnieni za ściganie Snorlaxa w Pokemon Go zamiast złodziei

Rosnące nierówności

Oddzielnie Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ostrzegło, że rozbieżne ożywienie gospodarcze utrudnia współpracę w zakresie globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu.

Rosnące dysproporcje wewnątrz i między krajami nie tylko utrudnią kontrolę nad Covid-19 i jego odmianami, ale także spowodują zahamowanie, jeśli nie odwrócenie, wspólnych działań przeciwko wspólnym zagrożeniom, na których przeoczenie świat nie może sobie pozwolić.

– stwierdziło WEF w swoim corocznym raporcie na temat globalnych zagrożeń.

W raporcie Banku Światowego Global Economic Prospects stwierdzono, że w 2021 r. światowa gospodarka odbiła się od pandemii, osiągając najsilniejszą ekspansję po recesji od 80 lat. Oczekuje się jednak, że wzrosty spowolnią w tym roku, ponieważ warianty wirusów i szybko rosnące ceny artykułów, takich jak żywność i energia, obciążają gospodarstwa domowe. W skali globalnej inflacja jest najwyższa od 2008 roku.

Bank, który udziela pożyczek krajom na całym świecie, ostrzegł również, że ryzyko stwarzają wąskie gardła w łańcuchu dostaw i likwidacja programów stymulacyjnych. Spowolnienie w drugiej połowie 2021 r. było już większe, niż oczekiwał bank w czerwcowej prognozie, ze względu na rozprzestrzenienie się wariantów Omicron i Delta Covid. Spodziewa się “wyraźnego spowolnienia” w tym roku i przewiduje, że globalny wzrost spowolni jeszcze bardziej w 2023 roku, do 3,2%.

Rzeczywistość jest taka, że Covid i lockdowny nadal zbierają ogromne żniwo, a to jest szczególnie dotkliwe dla ludzi w biedniejszych krajach.

– powiedział Malpass.

Motorem globalnego spowolnienia są Chiny, gdzie tempo wzrostu ma spaść do 5,1% z 8% w ub.r., oraz USA, gdzie prognozuje się wzrost o 3,7% w tym roku wobec 5,6% w 2021. W strefie euro ekspansja spowolni do 4,2% w tym roku z 5,2%. Jasnym punktem są Indie, z przewidywanym wzrostem z 8,3% do 8,7% w tym roku. Jednak wiele rynków wschodzących nadal zmaga się z dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak niższe wskaźniki szczepień. Na przykład w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oczekuje się spowolnienia wzrostu do 2,6% w 2022 roku, z 6,7% w roku ubiegłym.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close