Biznesowi celebryciGospodarkaInwestycjeMarketingMediaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Facebook sprzeda Instagram i WhatsApp? Komisja Handlu szykuje pozew

Facebook znowu ma problemy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) otrzymała zielone światło, by pozwać Facebooka do sądu w związku z przepisami antymonopolowymi. Konkurencja i regulator konsumencki starają się, aby Facebook – teraz nazywany Meta – wyprzedał Instagram i WhatsApp. Poprzednia wersja tego samego działania nie powiodła się w zeszłym roku z powodu braku szczegółów. FTC od tego czasu zrewidowała sprawę, a sędzia federalny stwierdził, że roszczenie jest teraz „o wiele bardziej solidne” i może być kontynuowane. Meta powiedziała, że ​​na pewno wygra w sądzie.

Roszczenie FTC obraca się wokół idei, wedle której Facebook systematycznie wykupywał rywali, w celu wyeliminowania konkurencji, skutecznie dając sobie monopol. Kluczowymi przykładami były Instagram i WhatsApp, które korporacja przejęła w 2012 i 2014 roku. FTC dążyła do “dezinwestycji” – wyprzedaży tych firm, w celu wyeliminowania rzekomego monopolu. Rozważając sprawę w czerwcu 2021 r., sędzia James Boasberg powiedział, że FTC nie przedstawiła uzasadnienia dla swojej zwłoki w rozpatrywaniu sprawy ani nie dostarczyła wystarczających dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Po odrzuceniu sprawy cena akcji Facebooka wzrosła, a firma po raz pierwszy osiągnęła wartość rynkową biliona dolarów.

To prawie tak, jakby agencja spodziewała się, że sąd po prostu ukłoni się w stronę obiegowej opinii, że Facebook jest monopolistą.

– stwierdził wówczas.

Zmieniając swoją decyzję i dając FTC zielone światło, aby pozwać Facebooka, we wtorek sędzia Boasberg napisał:

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, skarga ta zawiera wzmacniające, konkretne zarzuty, które wszystkie wskazują na ten sam wniosek: Facebook utrzymał dominujący udział w rynku w odpowiednim okresie czasu.

Czytaj też: Quebec nałoży specjalny podatek zdrowotny na niezaszczepionych

Meta chciała odrzucenia sprawy

Meta – dawniej Facebook – zwróciła się do sądu o całkowite odrzucenie sprawy, mówiąc, że Lina Khan – głośna przeciwniczka Meta, która przewodniczy FTC – była stronnicza wobec ich firmy. Sędzia Boasberg powiedział jednak, że Khan nie była bezstronnym sędzią i bardziej przypominała prokuratora.

Chociaż Khan ma niewątpliwie wyrażone poglądy na temat monopolistycznej siły Facebooka, poglądy te nie sugerują “topora do roboty” [robić coś z samolubnych powodów – przyp. red.], w oparciu o osobistą wrogość lub finansowy konflikt interesów, który w przeszłości dyskwalifikował prokuratorów.

– stwierdził sędzia.

Sędzia powiedział jednak FTC, że musi odrzucić niektóre zarzuty dotyczące zasad platformy Facebook, które, jak powiedział, firma już zmieniła.

Agencja może stanąć przed trudnym zadaniem, aby udowodnić swoje zarzuty.

– stwierdził.

Dzisiejsza decyzja zawęża zakres sprawy FTC, odrzucając twierdzenia dotyczące zasad naszej platformy.

– stwierdziła z kolei Meta.

Czytaj też: 8,52 zł – tyle wynosi miesięczna wartość polskiego użytkownika dla Facebooka

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close