GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Quebec nałoży specjalny podatek zdrowotny na niezaszczepionych

Niezaszczepieni Kanadyjczycy zapłacą podatek zdrowotny

Kanadyjska prowincja Quebec nałoży specjalny podatek zdrowotny na mieszkańców, którzy nie są zaszczepieni przeciwko Covid-19. Quebec, w którym odnotowano największą w Kanadzie liczbę zgonów związanych z wirusem, zmaga się obecnie z gwałtownym wzrostem zachorowań. We wtorek premier prowincji ogłosił, że jako pierwszy w kraju będzie karał finansowo osoby nieszczepione.

Tylko około 12,8 proc. mieszkańców Quebecu nie jest zaszczepionych, ale stanowią oni prawie jedną trzecią wszystkich przypadków szpitalnych. Według danych federalnych, nieco ponad 85% mieszkańców Quebecu otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki do 1 stycznia. Premier prowincji Francois Legault powiedział podczas konferencji prasowej, że osoby, które nie otrzymały pierwszej dawki szczepionki, będą musiały zapłacić „składkę”. Wysokość opłaty nie została jeszcze ustalona, ale będzie „znacząca”.

Myślę, że w tej chwili jest to kwestia sprawiedliwości dla 90% populacji, która dokonała pewnych poświęceń. Myślę, że jesteśmy im winni tego rodzaju środek.

– powiedział Legault.

W zeszłym tygodniu prowincja ogłosiła, że będzie wymagać dowodu szczepienia, aby robić zakupy w rządowych sklepach z marihuaną i alkoholem. Obowiązuje również godzina policyjna, druga w czasie pandemii, trwająca od 22:00 do 05:00 każdego dnia. We wtorek liczba wszystkich zgonów w Quebecu z powodu Covid wzrosła 12 028. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam 62 zgony, a dzienna liczba reprezentuje podobny wskaźnik do stycznia 2021 roku, zanim w prowincji rozpoczęły się powszechne szczepienia.

Ikea tnie zasiłki chorobowe dla nieszczepionych pracowników

Podatek zdrowotny to nie pierwsza taka kara

W konferencji prasowej premiera prowincji, podczas której zapowiedział nowy podatek zdrowotny, wziął udział jego tymczasowy dyrektor ds. zdrowia publicznego, który przejął obowiązki po tym, jak długoletni poprzedni dyrektor zrezygnował z powodu krytyki jego postępowania z najnowszą falą zachorowań napędzaną przez Omicron. Szpitale w Montrealu, największym mieście prowincji, są bliskie 100% przepustowości i już zaczęły ograniczać opiekę niezwiązaną z Covidem. Ponad 200 członków miejskiej populacji bezdomnych również uzyskało pozytywne wyniki testów, co wskazuje na wybuch epidemii. To wszystko dzieje się w czasie silnego zimna, które przytłacza schroniska dla bezdomnych.

Quebec zgłosił we wtorek 8 710 nowych przypadków zakażeń. Liczba ta stanowi 20% wskaźnik pozytywnych wyników.W szpitalach w Quebecu przebywa obecnie 2 742 pacjentów z Covid, w tym 244 na intensywnej terapii.

Chociaż nowy podatek zdrowotny może wydawać się rzadkością, Quebec nie jest jedynym regionem na świecie, który chce nałożyć karę finansową na tych, którzy nie chcą się zaszczepić. Począwszy od tego miesiąca, Grecy powyżej 60 roku życia są zobowiązani do płacenia 100 euro kary za każdy miesiąc, w którym pozostaną niezaszczepieni. Singapur wymaga z kolei od pacjentów Covid, aby sami płacili za swoje rachunki medyczne, jeśli nie są zaszczepieni.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close