EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolska

Tarcza antyinflacyjna: Sklepy poinformują, że jest taniej dzięki PiS

Nie ma co ukrywać, że inflacja bije rekordy w naszym kraju, a 8,6% to jeden z niechlubnych rekordów ostatnich 30. lat. Niemniej jednak rząd PiS “wie” jak walczyć z inflacją, przez co uruchomili program Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Decydenci nakazali sprzedawcom na stosowne poinformowanie klientów, że to właśnie PiS obniża ceny.

Sklepy muszą zachwalać Tarczę Antyinflacyjną PiS. Absurd goni absurd

Najpierw zacznijmy od tego, że rozumiemy, iż w wielu krajach inflacja przekracza kolejne rekordy. Wpływa na to oczywiście sytuacja związana z pandemią, zastojami w portach, problemami z ruskim gazem i innymi elementami, które wpływają ostatecznie na ceny produktów. Nie ma jednak co ukrywać, że rząd PiS w naszym kraju również “delikatnie” także się do tego przyczynił.

Zobacz również: Wyższy ZUS, podwyżka akcyzy i nowe podatki. Rząd szuka pieniędzy po wyborach.

Mimo to posłowie w projekcie ustawy o Tarczy Antyinflacyjnej  2.0 wpisali zapis, który może powodować uśmiech politowania. Wszystko dlatego, że sprzedawcy będą mieli obowiązek umieszczania przy kasach sklepowych informacji, że produkty spożywcze spadły z cen dzięki obniżkom podatków przygotowanych przez miłujący obywateli rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Otóż jak wynika z ustawy – sklepy i stacje benzynowe będą zobligowane do przekazania klientom, że rząd obniżył VAT na żywność i paliwa. Jak wskazał Mateusz Morawiecki:

Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tej zmiany przekroczy 6-7 mld zł. Dbajmy o to, by rzeczywiście do tego doszło, pilnujmy cen. – powiedział premier, kierując swoje słowa bezpośrednio do sprzedawców.

Zobacz również: Bony energetyczne mogą działać lepiej niż tarcza antyinflacyjna

W dokumencie czytamy zapis, który nakazuje sprzedawcom wyeksponowanie informacji o obniżonej cenie za żywność dzięki polityce rządu:

Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc.

Branża ma obawy przed Tarczą Antykryzysową

Nie wszystkim jednak ustawa przypadnie do gustu. Jak wyznał Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu w rozmowie z Rzeczpospolitą:

To kłopot, zwłaszcza dla małych sklepów, które i tak mają ograniczoną powierzchnię do umieszczania tego typu informacji. Tymczasem już jest sporo takich, które w sklepie muszą się znaleźć, a dochodzi kolejna. To także kolejne obciążenie administracyjne dla i tak przeciążonych właścicieli.

Dodatkowo na tym etapie propozycja ta nie wydaje się do końca precyzyjna, jest mowa o obniżce VAT na produkty spożywcze, tymczasem dotyczy ona części rynku, produkty najmocniej opodatkowane najwyższą stawką 23% nie są nią objęte, a jedynie te ze stawką 5%.

Czytaj więcej: Rządowa tarcza antyinflacyjna – założenia

Tarcza Antyinflacyjna ma wejść w życie już 1 lutego. Według planów, dzięki niej cena paliwa ma spać o 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o 40 groszy. Tarcza zakłada również obniżkę VAT-u do 0 na nawozy. Co więcej, ustawa obejmuje obniżkę VAT-u także na media, m.in. na gaz do 0% oraz na prąd do 5%.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close